03 Free software: acum și în versiuni ale viitorului – Contrasens

Producători: Matei Mlinarcic și Maria Martelli

Ai auzit de ”free software”? Chiar dacă nu ai auzit, probabil că folosești cel puțin unul, poate că e vorba de un browser ca Firefox, un telefon ce folosește Android, sau majoritatea serverelor de internet, care găzduiesc websiturile pe car ele folosim zilnic. În acest episod, explorăm prezentul și posibile variante de viitor la care poate duce. Într-o lume ce se îndreaptă spre automatizare, ce fel de programare se află în spatele acesteia devine tot mai important. Cum se va face producția, și cine va fi plătit?

Invitatul nostru e Emrah Irizk, sociolog cercetător interesat în politicile ”comunelor” și în felul în care tehnologiile influențează organizarea socială. Acesta e primul nostru episod în limba engleză.

Referințe utile:
Doctoratul lui Emrah Irzik: “Free Software as Commons: Between Informational Capitalism and a New Mode of Production”
Grup de advocacy pe UBI: www.basicincome.org
Cartea menționată: Peter Frase, Four Futures

Notă: Invitatul nostru ne-a rugat să specificăm că, atunci când vorbește despre slujbe dispărute din cauza automatizării, se referea la țările deja dezvoltate, nu cele în dezvoltare.

Parteneri:
Facultatea de Sociologie și Asistență Socială,
Universitatea Babeș Bolyai, suport financiar și moral.
Facultatea de Științe Politice și Administrative, Universitatea Babeș Bolyai, studio și amabilitate.
KindStudios, masterizare și compoziție muzicală.
Maria Martelli, identitate vizuală.

Ascultați Contrasens și pe: youtube, itunes și stitcher.
Data apariției următorului episod: 24.04.2018