07 Sinele și transformările capitaliste: o analiză a programelor de dezvoltare spirituală – Contrasens

Producatori: Karol Pataki și Maria Martelli

Probabil că ai auzit de spiritualități alternative și practicile lor, de la yoga, la terapie bowen și diverse tipuri de meditații. Poate că ai și încercat unele, poate că și acum încerci și îți folosesc vieții de zi cu zi. În episodul de astăzi, vorbim cu invitatul nostru, Sorin Gog, sociolog, despre cercetarea lui asupra felului în care noile spiritualități cultivă anumite feluri de „sine”, care apare simultan cu noile presiuni ale pieței: flexibilizare, mobilizare, autonomie în muncă. Dacă nu te-ai întrebat până acum cum se leagă transformările credințelor noastre de transformările mari, economice, ale societății, acesta e un moment bun.

Referințe:
Gog, Sorin. Alternative Forms of Spirituality and the Socialization of a Self-Enhancing
Subjectivity: Features of the Post-Secular Religious Space in Contemporary Romania. Studia
Universitatis Babes-Bolyai Sociologia, 2016.
Bohle, Dorothee, and Béla Greskovits. Capitalist diversity on Europe’s periphery. Cornell University Press, 2012.
King, Richard, and Jeremy Carrette. Selling spirituality: The silent takeover of religion. Routledge, 2004.
Chandler, David, and Julian Reid. The neoliberal subject: Resilience, adaptation and vulnerability. Pickering & Chatto Publishers, 2016.

Parteneri:

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai, suport financiar și moral.
Radio România Cluj și Doinei Borgovan, studio și amabilitate.
KindStudios, compoziție muzicalăMrFreesh, masterizare.

Karol Pataki și Maria Martelli, identitate vizuală.

Ascultați Contrasens și pe youtube, itunes și stitcher.

Data apariției următorului episod: 22.05.2018