12 Străinul, straniul și surpriza în science fiction și antropologie- Contrasens

Producători: Maria Martelli și Matei Mlinarcic

Antropologia e, în esență, o modalitate de a-l cunoaște pe celălalt – pe străin. Literatura de science fiction mizează face, deseori, pe aceeași mutare, punându-ne față în față cu o lume nouă, plauzibilă, dar nefamiliară. Alăturând aceste două arii, în acest episod purtăm o discuție cu Oana Mateescu, antropolog: explorăm ideea de cunoaștere, diferite conceptualizări despre timp și ne uităm la ce spune literatura despre prezentul în care trăim.

Cărți menționate
Mâna stângă a întunericului, Ursula K. Le Guin
Fundația, Isaac Asimov
E greu să fi zeu, Arkadi & Boris Strugațki
Solaris, Stanislaw Lem
Jocurile Foamei, Suzanne Collins
Labirintul, James Dashner
Divergent, Veronica Roth
Seniorii războiului, Gerard Klein
Terra Ignota, Ada Palmer
Trilogia Marte, Kim Stanley Robinson

Referințe (articole științifice)
Leon E. Stover, Anthropology and Science Fiction. Current Anthropology, 14(4), 1973, p. 471-474.
Darko Suvin. Metamorphoses of Science Fiction: On the Poetics and History of a Literary Genre. New Haven and London: Yale University Press, 1979.

Parteneri

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai, suport financiar și moral.

Radio România Cluj și Doinei Borgovan, studio și amablitate.

KindStudios, masterizarea și compoziția muzicală.

Maria Martelli, identitate vizuală.

Ascultați Contrasens și pe Youtube.