15 Pe teren antropologic: între comunitate și stat – Contrasens

Producători: Maria Martelli și Karol Pataki

Lumea este construită pe relații. Relația individului cu comunitatea, a comunităților cu statul, relația cercetătorului cu subiectul cercetării, relațiile cu familia – cum funcționează acestea, care pe care se bazează? În episodul acesta ne uităm la cum, analizând relațiile familiale dintr-o comunitate minoritară, putem spune mai multe despre societatea în care trăim. Ana Chirițoiu, doctorandă în antropologie, ne povestește despre cercetarea ei, centrată pe politicile de rudenie dintr-o comunitate de romi din sudul României.

Minutele 1 – 10: Despre munca etnografică și antropologie
Minutele 10 – 21: Despre cercetare într-o comunitate de romi și relația acestora cu statul
Minutele 21 – 35: A acționa contextual, moralitate și comunitate
Minutele 35 – 40: Solidaritate, etnie și migrație
Minutele 40 – 53: Cum decurge și se schimbă munca etnografică – o poveste de pe teren

Pagina Anei Chirițoiu: https://sociology.ceu.edu/people/ana-chiritoiu

Parteneri

Fabrica de Pensule, Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai
Studio: Radio EBS (cu mulțumiri lui Flaviu Petean)
Soundtrack: KindStudios
Imagine: Maria Martelli

Ascultați Contrasens pe youtube, spotify și itunes.