20 Cultura organizațională, de la diversitate la profit – Contrasens

Producători: Karol Pataki și Marina Mironica Stăm de vorbă cu lect. univ. dr. Veronica Mateescu despre cercetările ei pe subiectul semnificației culturii organizaționale în firme mari și mici, dar și despre fațetele managementului diversității.

Producători: Karol Pataki și Marina Mironica

Munca într-o organizație cu un număr mare de angajați presupune necesitatea aplicării unei culturi organizaționale puternice, menite să integreze și motiveze lucrătorii altfel alienați de produsul direct al muncii lor. Cu toate acestea, nu putem pierde din vedere și faptul că, pe lângă diversitatea și ‘fericirea’ angajaților, cultura corporativă urmărește sporirea sau menținerea profitului și a angajaților, astăzi mai flexibili în posibilitatea schimbării jobului. Stăm de vorbă cu lect. univ. dr. Veronica Mateescu despre cercetările ei pe subiectul semnificației culturii organizaționale în firme mari și mici, dar și despre fațetele managementului diversității.

Referințe:
Veronica Maria Mateescu, 2017, Cultural Diversity in the Workplace – Discourse and Perspectives, în On-line Journal Modelling the New Europe, no. 24/2017
Veronica Maria Mateescu, 2009, Cultura organizațională. Aspecte teoretice și metodologice, Cluj-Napoca, EFES, ISBN: 978-606-526-040-5

Parteneri:

EBS Radio, cu mulțumiri pentru Flaviu Petean

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai

Fabrica de Pensule

KindStudios, soundtrack

Karol Pataki, imagine

Ascultați Contrasens și pe Youtube și Spotify.