Noutăţi

„Cercetător, viitor antreprenor – Noua generație”
    Școala doctorală de Sociologie organizează un program postdoctoral de cercetare avansată în cadrul proiectului POCU 123793 cu titlul Cercetător, viitor antreprenor - Noua generație. Calendarul admiterii este următorul: Depunere dosare: 12-19 iulie 2019 (secretariat Școala doctorală de Sociologie, B-dul 21 decembrie 1989 nr. 128 cam. 202, d-na Irina Albu). Procesul …Mai mult »

Nou!!! Masterat Asistenţă Socială şi Economie Socială – învăţământ cu frecvenţă şi cu frecvenţă redusă
    Ideea de bază a acestui program masteral este transpunerea cunoştinţelor de specialitate ale domeniului economico-administrativ în practica organizațiilor sociale şi a activităţii de asistenţă şi incluziune socială în general. Această specializare este cu atât mai relevantă în contextul României, cu cât sectorul economiei sociale este puțin dezvoltat, legislația în domeniu …Mai mult »

18 Anxiety, education and the nation: high stakes testing in global society – Contrasens
    Should I get a good grade or just pass the exam? Since we begin to be part of an educational system we encounter the pressure of having good grades in order to have a better future, a better life, learning that exposing ourselves to anxiety and stress is good for …Mai mult »

Știință și etnicitate II. Biopolitică şi eugenism în România
        Curator: Marius Turda, FHistS Profesor universitar și director al Centre for Medical Humanities, Oxford Brooks University, UK         Această expoziție documentează complexul program biopolitic și eugenic gândit pentru a crea o nouă familie și o nouă națiune română printr-un management științific atât la nivel individual, …Mai mult »

Zilele Clujene ale Economiei Sociale 2019
      Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, Departamentul de Asistenţă Socială, Universitatea ”Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca, în colaborare cu Direcţia de Asistenţă Socială şi Medicală-Consiliul Local Cluj-Napoca, Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Cluj, Fundaţia Dezvoltarea Popoarelor Cluj-Napoca,  Fundaţia Caritabilă ”Sfântul Daniel”-Turda, Fundaţia pentru Ajutorarea şi Protejarea Handicapaţilor Neuropsihici Cluj-Centrul de …Mai mult »

International Student Conference “Psychosocial Research and Intervention in Contemporary Society – Youth Participation” May 16-17,  2019 Cluj-Napoca, Romania     Location: Faculty of Sociology and Social Work, 21 Decembrie 1989 Street, no. 128 This international student conference is the seventh annual edition from the second series (first series, with 2 …Mai mult »

Cursuri

Conf. univ. dr. Adina Rebeleanu prezintă cursul de Introducere în asistență socială și deontologia profesiei, oferit de către Departamentului de Asistență Socială, din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai.Mai mult

Proiecte de cercetare

Proiecte de cercetare naţionale şi internaţionale pe teme precum: dezvoltarea locală rurală şi urbană, muncă şi organizaţie, inegalităţi, participare şcolară şi educaţie, devianţă, sociologie electorală, politici sociale, violenţă domestică, protecţia copilului, comportament adictiv, servicii sociale, relaţii interetnice, migraţie, comunităţi marginalizate, schimbări sociale şi globalizare. Mai mult

Profesori Invitați

În fiecare an facultatea găzduieşte profesori invitaţi din străinătate, care oferă cursuri de specialitate în limba engleză. Profesorii vin prin mobilităţi academice Fulbright, Erasmus sau parteneriate universitare, precum cele cu Central European University sau Universitatea Corvinus din Budapesta. Mai multeMai mult

Erasmus+

Informații legate de eligibilitate și procesul de selecție pentru candidații la concursurile de selecţie în vederea obţinerii unei mobilităţi în cadrul Programului ERASMUS+.Mai mult