Noutăţi

In memoriam
    Florin Faje (15.10.1984 – 15.01.2020)   Întreg colectivul Facultății de Sociologie și Asistență Socială este profund îndurerat de pierderea neașteptată a prietenului și colegului nostru, Lector Univ. Dr. Florin Faje. Profesori și studenți deopotrivă, suntem cu toții bulversați și întristați să nu-l mai avem astăzi alături de noi. Florin a …Mai mult »

Înscriere proiect POCU 123793 pentru doctoranzi anul 2
    Școala doctorală de Sociologie organizează a doua etapă de selecție destinată doctoranzilor înmatriculați în anul II în cadrul proiectului POCU 123793 „Cercetător, viitor antreprenor – Noua generație”. În cadrul acestei sesiuni, ȘDS are alocate 3 locuri. Beneficiile înscrierii în proiect constau în alocarea unei burse lunare de 1.500 de lei timp de 12 …Mai mult »

21 Being taken care of: the case of medicalizing birth-giving – Contrasens
    Producers: Maria Martelli and Matei Mlinarcic Rarely do we take the time to consider something as essential as birth-giving. In this episode, post-doctoral researcher Neda Deneva brings up the issue of birth-giving practices in relation with labour and migration, in an Eastern European context. Listen up to a fascinating account …Mai mult »

Concert extraordinar de Crăciun
        Rectorul UBB, Acad. prof. Ioan-Aurel Pop, și Președintele Senatului, Pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, vă invită la Concertul Extraordinar de Sărbători susținut de Orchestra Simfonică a Universității Babeș-Bolyai.   Mai multe ...Mai mult »

Tradiţie şi excelenţă în şcolile academice, un volum sub egida centenarului UBB
        Istoria Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) și traseul excelenței școlilor academice de tradiție fac obiectul celui mai recent volum editat sub egida unui secol de învățământ românesc la UBB. Volumul Tradiție și Excelență-Școlile academice/de știință la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (1581-1872-1919-prezent), coordonat de  prof. univ. dr. Daniel David, …Mai mult »

Thirty Years of Capitalist Transformations in Central and Eastern Europe:  Inequalities and Social Resistance – International Conference
    CALL FOR ABSTRACTS AND PANELS INTERNATIONAL CONFERENCE   Thirty Years of Capitalist Transformations in Central and Eastern Europe: Inequalities and Social Resistance   Conference Dates: 3 - 5 April 2020 Venue: Cluj-Napoca, Romania Deadline for abstract submission: 1st of February 2020         Keynote Speakers: Dorothee Bohle (European …Mai mult »

Cursuri

Conf. univ. dr. Adina Rebeleanu prezintă cursul de Introducere în asistență socială și deontologia profesiei, oferit de către Departamentului de Asistență Socială, din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai.Mai mult

Proiecte de cercetare

Proiecte de cercetare naţionale şi internaţionale pe teme precum: dezvoltarea locală rurală şi urbană, muncă şi organizaţie, inegalităţi, participare şcolară şi educaţie, devianţă, sociologie electorală, politici sociale, violenţă domestică, protecţia copilului, comportament adictiv, servicii sociale, relaţii interetnice, migraţie, comunităţi marginalizate, schimbări sociale şi globalizare. Mai mult

Profesori Invitați

În fiecare an facultatea găzduieşte profesori invitaţi din străinătate, care oferă cursuri de specialitate în limba engleză. Profesorii vin prin mobilităţi academice Fulbright, Erasmus sau parteneriate universitare, precum cele cu Central European University sau Universitatea Corvinus din Budapesta. Mai multeMai mult

Erasmus+

Informații legate de eligibilitate și procesul de selecție pentru candidații la concursurile de selecţie în vederea obţinerii unei mobilităţi în cadrul Programului ERASMUS+.Mai mult