Noutăţi

Ceremonia de deschidere a noului an universitar, la UBB
    Universitatea Babeș-Bolyai vă invită să luați parte la Ceremonia de deschidere a noului an universitar, care va avea loc luni, 1 octombrie. Evenimentul  va avea loc în sala Aula Magna a UBB, strada Mihail Kogălniceanu nr. 1, cu începere de la ora 9.00.Mai mult »

ADMITERE 2018 – sesiunea septembrie
    La Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, nivel licență, admiterea se organizează pe 4 specializări din două domenii: Sociologie şi Asistenţă Socială. În cadrul domeniului Sociologie sunt trei specializări şi anume: Antropologie, Resurse Umane, Sociologie, iar în cadrul domeniului Asistenţă Socială este o singură specializare: Asistenţă Socială. Toate aceste specializări …Mai mult »

„Fotbalul interzis” în România condusă de Nicolae Ceauşescu, subiect al unei cercetări publicate de o prestigioasă editură internaţională
    Fotbalul interzis şi vizionarea partidelor în România condusă de Nicolae Ceaușescu sunt subiectul unei cărți publicate recent la prestigioasa editură Palgrave Macmillian de dr. László Péter, de la Catedra de Sociologie a Universității Babeș-Bolyai. Forbidden Football in Ceausescu’s Romania oferă o analiză a unui fenomen social larg răspândit în România …Mai mult »

Peste 160 de olimpici s-au înscris la UBB
    Peste 160 de elevi participanți și premiați la olimpiadele naționale și internaționale s-au înscris la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca în cadrul sesiunii de admitere organizate în luna iulie 2018. Cel mai mare număr de candidați olimpici a fost înregistrat la Facultatea de Matematică și Informatică, unde numărul lor a ajuns …Mai mult »

Doi membri ai comunității Universității Babeș-Bolyai au fost distinși cu Premiile Bolyai  (plachetă și diploma) ale Academiei Maghiare de Științe (MTA) în 2018: conf. univ. Veres Valér de la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială și conf. univ. Markó Bálint prorector, de la Facultatea de Biologie și Geologie. Premiile Bolyai …Mai mult »

Oláh Emese, viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, despre asistență socială
    Am avut plăcerea să o avem alături de noi, în 19 aprilie 2018, pe Olah Emese, viceprimar al municipiului Cluj-Napoca, în cadrul Campania naționale de promovare și valorizare a profesiei de asistent social. Doamna Viceprimar, în Aula Magna a Universității „Babeș-Bolyai”, a declarat: RO: Caravana campaniei "România se ridică în picioare …Mai mult »

Cursuri

Conf. univ. dr. Adina Rebeleanu prezintă cursul de Introducere în asistență socială și deontologia profesiei, oferit de către Departamentului de Asistență Socială, din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai.Mai mult

Proiecte de cercetare

Proiecte de cercetare naţionale şi internaţionale pe teme precum: dezvoltarea locală rurală şi urbană, muncă şi organizaţie, inegalităţi, participare şcolară şi educaţie, devianţă, sociologie electorală, politici sociale, violenţă domestică, protecţia copilului, comportament adictiv, servicii sociale, relaţii interetnice, migraţie, comunităţi marginalizate,Mai mult

Profesori Invitați

În fiecare an facultatea găzduieşte profesori invitaţi din străinătate, care oferă cursuri de specialitate în limba engleză. Profesorii vin prin mobilităţi academice Fulbright, Erasmus sau parteneriate universitare, precum cele cu Central European University sau Universitatea Corvinus din Budapesta. Mai multeMai mult

Erasmus+

Informații legate de eligibilitate și procesul de selecție pentru candidații la concursurile de selecţie în vederea obţinerii unei mobilităţi în cadrul Programului ERASMUS+.Mai mult