Noutăţi

Psihologie & Rock
        Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) va găzdui, în data de 9 octombrie 2019, începând de la ora 19.00, evenimentul caritabil Psihologie și Rock, un concert – dezbatere. La evenimentul organizat de Fundația UBB vor participa prof. univ dr. Daniel David, prorectorul UBB pentru cercetare, competitivitate-excelență și publicații științifice …Mai mult »

Deschiderea anului universitar 2019 – 2020
      Conducerea Universităţii Babeş-Bolyai vă invită să participaţi luni, 30 septembrie 2019, începând cu ora 10.00, la ceremonia de deschidere a Anului Universitar Centenar 2019-2020. Ceremonia va avea loc în prezenţa Preşedintelui României, domnul Klaus Iohannis, absolvent al Universităţii Babeş-Bolyai, şi va fi urmată, începând de la ora 11.30, de …Mai mult »

Weekend lung pentru liceeni, la UBB
    Peste 300 de elevi din mai multe județe ale Transilvaniei vor putea experimenta viața de student la Universitatea Babeș-Bolyai în cadrul Weekend-ului lung pentru liceeni organizat în perioada 19-22 septembrie 2019. Programul le este destinat liceenilor cu rezultate bune la învățătură și are menirea de a le oferi acestora un …Mai mult »

Curs festiv de deschidere a anului universitar 2019 – 2020
    CURSUL FESTIV DE DESCHIDERE A ANULUI UNIVERSITAR 2019-2020, va avea loc în data de 30 SEPTEMBRIE 2019     Asistență Socială, cu frecvență, linia română – ora 15:15, Amfiteatrul Tiberiu Kulcsar , et. IV   Sociologie, Antropologie, Resurse Umane, linia română – ora 16:30, Amfiteatrul Tiberiu Kulcsar , et. IV …Mai mult »

Înscrieri în Colegiul Studenţesc de Performanţă Academică
      Au început înscrierile în Colegiul Studenţesc de Performanţă Academică! Prieteni, schimb de idei, proiecte de cercetare, conferinţe, seminarii, excursii, cămin şi tarif redus la cămin cu 75% şi multe altele! Colegiul Studențesc de Performanță Academică (CSPA) are ca misiune crearea unui cadru adecvat, complementar (față de formele deja existente), …Mai mult »

„Cercetător, viitor antreprenor – Noua generație”
    Școala doctorală de Sociologie organizează un program postdoctoral de cercetare avansată în cadrul proiectului POCU 123793 cu titlul Cercetător, viitor antreprenor - Noua generație. Calendarul admiterii este următorul: Depunere dosare: 12-19 iulie 2019 (secretariat Școala doctorală de Sociologie, B-dul 21 decembrie 1989 nr. 128 cam. 202, d-na Irina Albu). Procesul …Mai mult »

Cursuri

Conf. univ. dr. Adina Rebeleanu prezintă cursul de Introducere în asistență socială și deontologia profesiei, oferit de către Departamentului de Asistență Socială, din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai.Mai mult

Proiecte de cercetare

Proiecte de cercetare naţionale şi internaţionale pe teme precum: dezvoltarea locală rurală şi urbană, muncă şi organizaţie, inegalităţi, participare şcolară şi educaţie, devianţă, sociologie electorală, politici sociale, violenţă domestică, protecţia copilului, comportament adictiv, servicii sociale, relaţii interetnice, migraţie, comunităţi marginalizate, schimbări sociale şi globalizare. Mai mult

Profesori Invitați

În fiecare an facultatea găzduieşte profesori invitaţi din străinătate, care oferă cursuri de specialitate în limba engleză. Profesorii vin prin mobilităţi academice Fulbright, Erasmus sau parteneriate universitare, precum cele cu Central European University sau Universitatea Corvinus din Budapesta. Mai multeMai mult

Erasmus+

Informații legate de eligibilitate și procesul de selecție pentru candidații la concursurile de selecţie în vederea obţinerii unei mobilităţi în cadrul Programului ERASMUS+.Mai mult