Noutăţi

International Student Conference “Psychosocial Research and Intervention in Contemporary Society – Youth Participation” May 16-17,  2019 Cluj-Napoca, Romania     Location: Faculty of Sociology and Social Work, 21 Decembrie 1989 Street, no. 128 This international student conference is the seventh annual edition from the second series (first series, with 2 …Mai mult »

Spectacol intercultural „UBB la CENTENAR”, organizat la UBB
    Colegiul Studențesc de Performanță Academică UBB organizează joi, 16 mai 2019, de la ora 18.00, în Sala Auditorium Maximum, spectacolul Intercultural „UBB la Centenar”. Evenimentul va reuni pe aceeași scenă români, sași și secui, cu portul, jocul și cântecul lor, într-un spectacol intercultural, cu invitați de prestigiu și soliști vocali …Mai mult »

Întâlnirea Departamentelor de Sociologie din Consorțiul Universitaria
    "Ce înseamnă Sociologia acum în cele mai mari patru centre universitare din România – București, Iași, Timișoara și Cluj? Ce direcții urmează cercetarea sociologică? Ce înseamnă să fii student? Ce materii se studiază? Ce fel de parteneriate de practică profesională se desfășoară?"       Vă așteptăm la o discuție …Mai mult »

Practică în instituţiile administraţiei publice centrale pentru studenţi UBB
    Studenții Universității Babeș-Bolyai își pot depune, până în data de 19 mai 2019, dosarele pentru obținerea unui loc în cadrul celei de-a șaptea ediții a Programului Oficial de Internship al Guvernului României, program prin care  pot dobândi experiență în administrația publică centrală. Studenții și absolvenții de studii superioare au la …Mai mult »

UBB Fest, un festival cultural, profesional și sportiv pentru tinerii clujeni
    Organizația Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai (OSUBB) organizează în perioada 7-16 aprilie 2019 UBB Fest, un festival destinat tuturor tinerilor clujeni cu activități în domeniul cultural, profesional și sportiv. UBB Fest propune o gamă variată de activități pe fiecare dintre cele 3 sectoare ale sale. Printre activitățile din domeniul cultural se …Mai mult »

Program de asistență psihologică adresat studenților și angajaților UBB
    Studenții și angajații UBB se pot înscrie într-un program de asistență psihologică care vizează optimizarea abilităților de (auto)reglare emoțională, cognitivă și comportamentală. Programul a fost lansat joi, 4 aprilie 2019, de Clinica Universitară de Psihologie PsyTech și este consonant cu politica de resurse umane recent adoptată la UBB, în contextul …Mai mult »

Cursuri

Conf. univ. dr. Adina Rebeleanu prezintă cursul de Introducere în asistență socială și deontologia profesiei, oferit de către Departamentului de Asistență Socială, din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai.Mai mult

Proiecte de cercetare

Proiecte de cercetare naţionale şi internaţionale pe teme precum: dezvoltarea locală rurală şi urbană, muncă şi organizaţie, inegalităţi, participare şcolară şi educaţie, devianţă, sociologie electorală, politici sociale, violenţă domestică, protecţia copilului, comportament adictiv, servicii sociale, relaţii interetnice, migraţie, comunităţi marginalizate, schimbări sociale şi globalizare. Mai mult

Profesori Invitați

În fiecare an facultatea găzduieşte profesori invitaţi din străinătate, care oferă cursuri de specialitate în limba engleză. Profesorii vin prin mobilităţi academice Fulbright, Erasmus sau parteneriate universitare, precum cele cu Central European University sau Universitatea Corvinus din Budapesta. Mai multeMai mult

Erasmus+

Informații legate de eligibilitate și procesul de selecție pentru candidații la concursurile de selecţie în vederea obţinerii unei mobilităţi în cadrul Programului ERASMUS+.Mai mult