Limbaje de interogare structurate și Visual Basic pentru aplicații

Predare: curs 2h, seminar 2h
Limba de predare: Română
Tip: curs principal
Regim opţional: cursul poate fi luat în regim opțional de către studenții de la masterul de Cercetare sociologică avansată.

Rodica Ioana Lung este conferenţiar universitar la Facultatea de Ştiinte  Economice și Gestiunea Afacerilor, Departamentul de Statistica, Previziuni, Matematica. Cu o licenţă în matematică și doctorat în informatică (2006), interesele ei de cercetare sunt interdisciplinare acoperind analiza de date, teoria jocurilor și metode computaționale inteligente de căutare și optimizare.

E-mail: rodica.ioana.lung@gmail.com

Scopul acestui curs este să ajute participanții să cunoască principalele metode de manipulare a datelor (selectare, filtrare, unire, agregare, modificare), precum și capacitatea de a construi interfețe pentru colectarea lor (macro-uri, ferestre de dialog, integrare cu bazele de date). Modul în care vor fi dezvoltate aceste abilitățile sunt prin intermediul SQL (limbaje de interogare structurate) și VBA (visual basic), cele mai populare instrumente folosite în acest moment în comunitățile de specialiști.

Datele colectate necesită un audit continuu pentru a putea verifica calitatea lor pe măsură ce noi valuri de date se adaugă sau se actualizează. Analistul are nevoie de o serie de tehnici de verificare acuratețea datelor, de găsire a erorilor, de a găsi rapid cazurile și atributele, de a selecta, agrega și dezagrega date.Toate aceste operațiuni cu cât sunt mai automatizate măresc productivitatea analistului.

Prin înscrierea la acest curs, participanții vor acumula cunoștințele de gestiunea datelor și vor parcurge exemple de bune practici prin care datele pot fi depozitate, structurate și accesate pentru a maximiza utilizabilitatea lor.

Obiective:

• Crearea și modificarea bazelor de date folosind limbajul SQL;
  • Utilizarea metodelor de accesare și interogare a bazelor de date folosind limbajul SQL;
  • Stăpânirea programării VBA pentru Office;
  • Formularea ferestrelor de dialog pentru colectarea de date;
  • Crearea și înregistrarea de macro-uri;
  • Dezvoltarea de aplicații VBA pentru constituirea de baze de date și integrarea lor cu SQL.

Abilități dobândite:

• Capabilitatea de a accesa baze de date folosind limbajul SQL;
  • Capacitatea de a efectua operațiile uzuale asupra bazelor de date folosind SQL: selectare, filtrare, modificare, unire tabele, agregare date, etc.;
  • Abilitatea de a înregistra, rula, și programa macro-uri în programele Office;
  • Abilitatea de a scrie programe VBA folosind structuri de bază de programare;
  • Capacitatea de a crea formulare și ferestre de dialog pentru aplicații Office;
  • Abilitatea de a accesa VBA pentru Word, Excel și PowerPoint și integrare cu SQL.
  • Sesiunea 1. Introducere în SQL și baze de date relaționale
  • Sesiunea 2. Instrucțiunea SELECT