Metode calitative de cercetare sociologică

Informații utile

Număr de credite: 5

Cod: ALR1304

Predare: curs 2h, seminar 2h

Limba de predare: Română

Tip: curs principal, semestrul 3, licență, Antropologie, Sociologie, Resurse umane

Curs:

1 Introducere în problematica cercetării calitative în științele sociale

2 Relatia dintre teorie si cercetare in stiintele sociale

3 Cercetarea calitativa si cercetarea cantitativa in stiintele sociale

4 Proiectarea cercetarii: Cadrele generale ale proiectării unei cercetări calitative

5 Proiectarea cercetarii: Întrebările de cercetare calitativă

6 Proiectarea cercetarii: Selectia subiectilor

6 Interviul calitativ: Metoda interviului calitativ

7 Interviul calitativ: Pregatirea interviurilor individuale

8 Interviul calitativ: conducerea convorbirilor, inregistrarea, transcrierea si reflectia asupra interviurilor

9 Focus-grupul: tehnica focus grup

10 Focus-grupul: moderarea discutiilor, inregistrarea, transcrierea si reflectia in cazul focus-grupurilor

11 Observatia calitativa: metoda observatiei

12 Analiza calitativa a documentelor

13 Sinteza: Metodele calitative în cercetarea socială

Seminar:

1 Introducere în problematica cercetării calitative în științele sociale

2 Tehnica observatiei -modulul 1

3 Tehnica observatiei -modulul 2

4 Tehnica observatiei – modulul 3

5 Tehnica interviului – modulul 1 – o conversatiei cu scop

6 Tehnica interviului – modulul 2 – ghidul de interviu

7 Interviul calitativ: conducerea convorbirilor, inregistrarea, transcrierea si reflectia asupra interviurilor. Interviul calitativ: Metoda interviului calitativ

8 Focus-grupul: tehnica focus grup

9 Focus-grupul: moderarea discutiilor, inregistrarea, transcrierea si reflectia in cazul focus-grupurilor

10 Analiza datelor calitative - introducere

11 Analiza datelor calitative - codarea

12 Analiza datelor calitative - generalizarea

13 Cum gandim si redactam un studiu: scrierea in sociologie

14 Sinteza: Metodele calitative în cercetarea socială.

Agabrian, Mircea (2004) Cercetarea calitativă a socialului, Iaşi: Institutul European. (Cap.2. Structura și elementele designului cercetării, pp.14-42; Cap. 3. Strategiile esantionarii in cercetarea calitativa, pp.43-53; Cap.5. Interviul calitativ, pp. 69-111; Cap.6. Focus grup, pp. 112-122).

Flick, Uwe (2009) An Introduction to Qualitative Research, London: Sage. (Ch.19. Using documents as data, pp.255- 261; Ch. Qualitative Online Research: Using the Internet, pp.264-279)

Iluţ, Petru (1997) Abordarea calitativă a socioumanului, Iaşi: Polirom. (Subcap. 1.3.Natura socioumanului si a cunoasterii sale, pp. 24-37; Subcap.2.2. Observaţia, pp. 76-85)

Krueger, Richard A.; Casey, Mary Anne (2005) Metoda focus grup: Ghid practic pentru cercetarea aplicată, Iaşi: Polirom. Paginile 20-35 (cap.1. O vedere de ansamblu a focus grupurilor); 38-49 (cap.2. Planificarea studiului realizat prin metoda focus grup); 58-66 și 77-90 (cap.3. Elaborarea unui demers interogativ); 94-115 (cap.4. Participanții la un focus grup); 124-142 (cap. 5. Abilitățile de moderare).

Peretz, Henri (2002) Metodele în sociologie: Observaţia, Iaşi: Editura Institutului European. Paginile 29-50 (cap.I. Observaţia directa) și 101-117 (cap.IV. Redactarea notelor de observaţie)

Curs:

50% examen scris

Seminar:

50% prezentari individuale

Obiectivul general al disciplinei:

Obiectivele specifice:

Intre obiectivele secundare se numără exersarea catorva dintre abilitatile necesare pentru a efectua observatia, interviul sau analiza documentelor, in contextul unui proiect de cercetare unitar al intregului curs, in care fiecare dintre student va fi solicitat sa aplice o serie de metode calitative de-a lungul semestrului, si sa contribuie la analiza datelor adunate de el/ea si ceilalti colegi.

Titular curs

Seminar

Acest curs se studiază în următoarele programe:

Navigare rapidă

Discipline similare