Loading Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Drepturile copiilor

22/11/2018 | 5:00 pm - 7:00 pm

Eveniment Navigation

Cu ocazia SĂPTĂMÂNII DREPTURILOR COPIILOR ȘI LUPTEI ÎMPOTRIVA VIOLENȚEI,

Masteratul european în drepturile copilului are plăcerea să vă invite la prelegeri publice cu tema

DREPTURILE COPIILOR

Oferite de:

Dr. URSZULA MARKOWSKA-MANISTA

Cercetător, conferențiar univ.

Universitatea de Științe Aplicate din Potsdam, Germania

Joi, 22 noiembrie ora 17.00-19.00, sediul facultății, sala 306

Childhoods in Global and Local Perspectives. Children’s rights through Janusz Korczak’s perspective

Participatory work with children in Orphans’ Home applied by Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) – a Jewish-Polish pedagogue, doctor and author. This approach is based on respect for the child and cooperation in partnership with children. The topicality of Korczakian methods and the possibility to apply them particularly while working with children in difficult circumstances in an era of increased migration and aggravated social inequality.

Vineri, 23 noiembrie, ora 14.00-15.00 sediul facultății, et. 4. 400A

The child’s right to be heard and seen. The life of Ba‘Aka Children and their rights. Between the processes of poverty and deprivation.

The socio-cultural situation of children from the Ba’Aka indigenous community, a hunter-gatherer group inhabiting the Sangha-Mbaéré region of the rainforest in the Central African Republic. Discussion on the education of Ba’Aka children which, as “the key do development”, should be provided to all children in the world (CRC). Their educational situation places them at the crossroads of traditional indigenous and modern life.

Dr. URSZULA MARKOWSKA-MANISTA este deținătoare a profesurii UNESCO/ Korczak la Universitatea “Maria Grzegorzewska” Varșovia și coordonatoarea masteratelor în drepturile copiilor de la Berlin (2016) și Potsdam (2017-18).

Data:
22/11/2018
Timp:
5:00 pm - 7:00 pm
Eveniment Category:

Loc de întâlnire

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială
B-dul 21 Decembrie 128-130, et. III, sala 306
Cluj-Napoca, Romania
Sit web:

Masterat european în drepturile copilului