Feminismul intersecţional

mai 17, 2019 @ 6:00 pm - 7:30 pm

De ce avem nevoie de feminism?

Atelier de discuții organizat de studente de la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială în cadrul conferinței Ecouri din Social: Ediția 2019

Vor vorbi:

• Carmen Gheorghe, dr. în Științe politice (SNSPA) despre identități politice și invizibilitatea femeilor rome, președinta organizației E-Romnja din București, feministă activistă romă.
  • Oana Uiorean, scriitoare, coordonează colecția de teorie și practică feministă Bread&Roses a editurii Fractalia
  • Irina Culic, dr. prof. univ. la departamentul de Sociologie din cadrul Facultăţii de Sociologie și Asistență Socială, UBB Cluj.
  • Denisa Nistor, membră a colectivului Niște fete, editoare “zine fem”, facilitatoare de ateliere pe tematici feministe (consimțământ, relaționare etică).

Discuție moderată de Pati şi Lisia.

Astăzi, mișcările feministe sunt înglobate în capitalism, scopul acestora este îngreunat și dispare contestarea exploatării atât în domeniul reproducerii sociale cât și în munca contractuală. Pentru a contracara un astfel de discurs opresiv, este nevoie de o discuție axată pe feminismul intersecțional, pe reprezentarea femeilor din toate clasele sociale, precum și reprezentarea componentei de gen.

Vom discuta despre ce înseamnă feminismul astăzi, importanța reprezentativității componentelor de gen, clasă, etnie și status, precum și practicarea feminismului în domenii de activitate în care transpare (sau nu) o violență structurală atât în mediul academic, cât și în afară lui, atât în spații informale cât și formale. Cum anume se întrepătrund toate aceste dinamici care duc la apariția experiențelor subiective, dar care creează totodată solidaritate între grupuri?

Mai multe informaţii …

mai 17, 2019