Critica programelor de dezvoltare personală și spirituală

iunie 30, 2018 @ 11:00 am - 5:00 pm

„Câtă putere interioară are sinele? O analiză critică a programelor de dezvoltare personală și spirituală”

În prima parte a atelierului Dr. Veronica Mateescu (psihoterapeut) tematizează sursa tulburărilor emoționale de tip anxios și/sau depresiv cu care ne confruntăm în cadrul societății contemporane, axată tot mai mult pe competitivitate, și problematizează asumpția dominantă în literatura populară de self-help că toate problemele iși au radăcina în sinele nostru. Dr. Elena Trifan (antropolog) va vorbi despre studiile ei de teren privind piața programelor de dezvoltare personală și acentul pus în cadrul acestora pe responsabilitatea individului asupra propriei vieți. Dr. Sorin Gog (sociolog) va analiza programele de dezvoltare spirituală și modalitatea în care antreprenorializarea sinelui devine o componentă importantă a societății capitaliste contemporane. Prima ediție a atelierului se va desfășura în Cluj-Napoca în data de 30 Iunie 2018.

iunie 30, 2018
11:00 am - 5:00 pm

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, sala 217
B-dul 21 Decembrie 1989, nr. 128 (intrarea de pe str. Anghel Saligny)