Progrese şi dileme ale protecţiei copiilor

noiembrie 7, 2019 @ 12:00 pm - 4:00 pm

Pentru celebrarea a 30 de ani de la adoptarea Convenţiei Drepturilor Copiilor de către ONU, Centrul de Cercetare şi prevenire a violenţei familiale şi societale din cadrul UBB vă invită la o dezbatere pe tema progreselor sistemului de protecţie a copilului şi a controverselor din acest domeniu.

Discuţiile vor reuni manageri şi profesionişti din servicii publice şi din organizaţii neguvernamentale, tineri care au părăsit sistemul de protecţie a copilului, studenţi, cadre didactice şi cercetători din UBB. Directori şi coordonatori ai instituţiilor publice, precum DGASPC, DASM, ADI, alte instituţii publice şi ONG-uri sunt invitate să prezinte noile structuri şi servicii dezvoltate, dar şi proiectele de viitor. De asemenea, vor fi amintite proiectele de cercetare ale UBB (Participare pentru Protecţie, Bazele Minimale de Date, Consent, Sprijin pentru Supravieţiutorii abuzurilor etc.). Sunt invitaţi la dezbatere profesionişti, voluntari şi beneficiari ai domeniului, precum şi formatori de opinie.

noiembrie 7, 2019

Organizator

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, Departamentul de Asistenţă Socială
Vezi site-ul web Organizator