Home Biblioteca
Biblioteca PDF Print E-mail

Biblioteca de Sociologie şi Asistenţă Socială se află la parterul facultăţii şi aparţine Bibliotecii Centrale Universitare "Lucian Blaga" Cluj-Napoca.

Colecţia de cărţi şi reviste de specialitate poate fi consultată on-line pe site-ul Bibliotecii: BCU.

Vizitaţi pagina bibliotecii!

BIBLIOTECARE:

Ildikó Bán

Daniela Matis

Mădălina Radu

ORAR:
Luni-Vineri, 8.00-20.00

DESCRIERE

Biblioteca de Sociologie şi Asistenţă Socială face parte din reţeaua bibliotecilor filiale ale Bibliotecii Centrale Universitare "Lucian Blaga". Ea funcţioneaza în clădirea facultăţii din 2004, când a avut loc separarea bibliotecii de Istorie-Filosofie în două biblioteci distincte: Biblioteca de Sociologie şi Asistenţă Socială respectiv Biblioteca de Istorie şi Filosofie.
Colecţiile bibliotecii au fost constituite iniţial din transferurile masive de la Biblioteca de Istorie şi Filosofie sporind considerabil prin cumpărare, schimb internaţional, donaţiile cadrelor didactice, precum şi prin numeroasele volume achiziţionate din granturi.
Domeniile acoperite de publicaţiile existente sunt: Sociologie, Demografie,
Mass-Media, Publicitate, Asistenţă socială, Psihologie, Gender, Psihologie socială, Droguri, Violenţă, Protecţia copilului, Adopţie, Educaţie, Antropologie, Statistică etc.

FONDURI

• Cărţi: 6800 volume