11 Workers solidarity and changing ideology in an ex-soviet country – Contrasens

Producători: Pati Murg și Vlad Bejinariu

Descriere: Transformările ideologice după căderea regimului comunist au avut un mare impact asupra organizării diverselor activități în societățile respective. Cu precădere, efectele ei au fost resimțite în câmpul muncii. Perioada de după căderea Uniunii Sovietice a fost una marcată de proteste muncitorești care cereau, pe de-o parte, îmbunătățirea condițiilor existente, iar, pe de altă parte, se opuneau formelor de precarizare care apăreau ca urmare a schimbărilor politico-economice. În episodul nostru de azi discutăm cu Volodymyr Artyukh, cercetător la C.E.U., despre mișcări sociale, precaritate și luptă de clasă, în contextul transformărilor din Europa de Est, uitându-ne la situația statului Belarus.

Referințe utile:

Artyukh Volodymyr, Betrayed Hopes of Prosperity, Broken Promises of Solidarity: Workers’ Protest at ‘Hranit’ Plan, (dissertation)

Chriss Miller, The Struggle to Save the Soviet Economy: Mikhail Gorbachev and the Collapse of the USSR (The New Cold War History), University of North Carolina Press, 2016

Karl Polanyi, The Great Transformation:The Political and Economic Origins of our time, New York: Farrar & Rinehart, 1944

Parteneri:

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială,

Universitatea Babeș Bolyai, suport financiar și moral.

Radio România Cluj, studio și amabilitate.

KindStudios, masterizare și compoziție muzicală.

Pati Murg și Maria Martelli, identitate vizuală.

Ascultați Contrasens și pe: youtube, itunes și soundcloud

Data apariției următorului episod: 18.06.2018