14 Religia modernă: între dreptul la credință și credința în drepturi – Contrasens

Producători:  Matei Mlinarcic și Marina Mironica

Religia este o dimensiune a vieții sociale care, deși are semnificații și roluri diferite pentru fiecare, ne influențează politica, morala și, unii ar spune, chiar și economia. În ultima perioadă observăm alinierea unor interese politice conservatoare cu un discurs despre valorile creștine și „tradiționale”. Iluzia secularismului ne este distrusă de prezența unor discursuri tot mai discriminatoare la adresa comunității LGBT+ și materializarea acestora în agende transnaționale care inițiază referndumuri cum a fost cel din octombrie 2018 din România. În acest episod, invitatul nostru, Simion Pop, CEU, antropolog al religiei, ne clarifică care sunt actorii implicați în aceste mișcări, care sunt mitologiile produse de polarizarea dintre religios și secular și ne ajută să conturăm subiectivitățile care privesc și afectează această percepută schismă.

Referințe:
Simion Pop, 2016: ‘I’ve tempted the saint with my prayer!’ Prayer, charisma and ethics in Romanian eastern orthodox Christianity
Peter Berger, 2013, Interviul: www.thecresset.org/2014/Lent/Thuswaldner_L14.html

Recomandări:
Charles Taylor , 2007, A secular age . Cambridge, MA: Belknap Press of Harvard University Press
Jean Comaroff, 2009, The politics of conviction: Faith on the neo-liberal frontier , Social Analysis 53.1

Parteneri:

Fabrica de Pensule

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai

KindStudios, compoziția muzicală.

Pati Murg & Maria Martelli, identitate vizuală.

Ascultați Contrasens și pe Youtube și Spotify.