Calendarul admiterii şi acte necesare pentru înscriere – 2020

Publicat în Admitere, La distanță, Licență
Înscrierea la sesiunea din iulie 2020 Perioada
Preînscrierea candidaților pe platforma admitere.ubbcluj.ro 1 martie – 15 iulie 2020
Înscrierea candidaților va consta în verificarea datelor furnizate în etapa de preînscriere și încărcarea pe platforma online a documentelor menționate în Capitolul I al regulamentului de admitere

academicinfo.ubbcluj.ro/admitere

9 – 15 iulie 2020
15 iulie – miercuri, până la ora 14:00

Publicarea rezultatelor după prima fază a concursului de admitere
https://socasis.ubbcluj.ro 16 iulie 2020 – ora 17:00

Confirmarea locurilor
  1. Se completează şi semnează contractul de studiu, și după caz, se efectuează plata primei rate de școlarizare.
  2. Documentele (contract, și dacă e cazul, dovada de plată a primei rate) se vor încărca pe platforma online dedicată admiterii.

!Aceasta este etapa finală a admiterii pentru candidații care nu solicită redistribuire.

16 iulie – 21 iulie 2020

21 iulie, până la ora 15:00

Cererea de redistribuire
Se realizează online, pe platforma dedicată admiterii 16 iulie – 21 iulie 2020

21 iulie, până la ora 15:00

Publicarea rezultatelor după redistribuire
https://socasis.ubbcluj.ro 22 iulie 2020 – ora 16:00

Confirmarea locului obținut după redistribuire

!Aceasta este etapa finală a admiterii pentru candidații care au solicitat redistribuire.

22 iulie – 24 iulie 2020

24 iulie  – vineri, ora 15:00

Depunerea la rectorat a listelor finale cu candidații admiși la secțiile facultății 27 iulie 2020

Dacă rămân locuri neconfirmate, se organizează un nou concurs de admitere în septembrie 2020. Calendarul admiterii în luna septembrie se va desfășura astfel:

Înscrierea la sesiunea din septembrie 2020 Perioada
Documentele menționate la capitolul I se vor încărca pe platforma online dedicată admiterii 7 – 10 septembrie 2020

luni-marți-miercuri

joi – până la ora 15:00

Anunțarea rezultatelor concursului de admitere
https://socasis.ubbcluj.ro 11 septembrie 2020

Confirmarea locurilor

!Aceasta este etapa finală a admiterii pentru candidații înscriși în luna septembrie.

11 – 14 septembrie 2020

vineri-sâmbătă-duminică

14 septembrie 2020 – luni, până la ora 15:00

Depunerea la rectorat a listelor finale cu candidații admiși la secțiile facultății 16 septembrie 2020

DOCUMENTELE SCANATE necesare la ÎNSCRIEREA pentru nivel LICENȚĂ.

• Fișă tip de înscriere semnată – Anexa 1 (descărcată din aplicaţia de preînscriere)
  • Anexa 2 – generată din programul de preînscriere (opţiunile candidatului)
  • Diploma de bacalaureat și foaie matricolă
  • Certificatul de naştere
  • Carte de identitate
  • Adeverinţă medicală tip; cu menţiunea apt pentru facultate.
  • Scrisoare de motivaţie (care este o probă de concurs obligatorie)
  • Diploma de licenţă şi suplimentul la diplomă pentru absolvenţii de o altă facultate de dinainte de 2020, numai pentru candidații pentru locurile pentru licențiați (absolvenți de facultate)
  • Pentru absolvenţii 2020 de o altă facultate, adeverinţă de licenţă, numai pentru candidații pe locurile pentru licențiați (absolvenți de facultate)
  • Actul care dovedește scutirea de taxa de înscriere, dacă este cazul