Atelier de gândire critică

februarie 20, 2020 @ 12:00 pm - 1:00 pm

Perioada post-comunistă a generat un declin major al teatrului angajat politic în favoarea instituționalizării unui câmp artistic dominat de preocupări estetice și de arta pentru artă. În teatrul contemporan românesc a apărut recent un curent care încearcă să recupereze temele sociale și să interogheaze critic transformările economice și politice ce au avut loc în spațiul românesc în ultimele trei decenii. Pentru că teatrul politic și social prespune o amplă documentare sociologică și antropologică a realităților contemporane, acest atelier încearcă să inventarieze tipurile de cunoaștere critică a societății românești generate de aceste forme de producție culturală. Atelierul este susținut de către David Schwartz (regizor, co-fondator Macaz) și presupune vizualizarea video prealabilă a unor spectacole de teatru și parcurgerea unor texte relevante pentru ințelegerea acestui câmp.

Pentru înscriere și primirea materialelor ce urmează să fie discutate în cadrul atelierului, vă rugăm să adresați un mail lui Petro Ionescu (petro.a.ionescu@gmail.com) sau lui Sorin Gog (sorin.gog@ubbcluj.ro). Numărul de locuri este limitat. Atelierul este organizat în colaborare cu ‘Reactor de creație și experiment’ și se va desfășura Joi, 20 Februarie, ora 12:00, la sediul Facultății de Sociologie și Asistență Socială, Str. Dostoievski (fosta Plugarilor) nr. 34.

februarie 20, 2020
Site web:

Organizatori

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, Departamentul de Sociologie
Reactor de creație și experiment

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, Clădirea Sociologica
str. Dostoievski (fosta Plugarilor), nr. 34