Lansare carte: Teoria blocului de gheață. Explorări în sociologia relațiilor interetnice

iunie 6, 2023 @ 3:00 pm - 4:30 pm

Vă invităm la lansarea de carte a colegului nostru conf. univ. dr. Marius Lazăr: Teoria blocului de gheață. Explorări în sociologia relațiilor interetnice. Cluj: Editura Cărții de Știință, 2023.
Volumul reunește câteva dintre studiile derulate de autor pe parcursul a aproximativ 20 de ani de activitate de cercetare în domeniul relațiilor interetnice din România, intenționând să ofere un acces mai larg spre o zonă de explorare științifică nu întotdeauna aflată la îndemâna publicului. Centrul de greutate al acestor analize îl reprezintă relațiile complexe dintre românii și maghiarii din Transilvania, examinate prin intermediul unor instrumente de cercetare ce combină investigația socială bazată pe fapte empirice măsurabile cu reflecția teoretică. Cartea urmărește să facă mai bine înțelese anumite moduri de percepție care stau la baza unor paternuri de interacțiune între grupurile etnice și să pună în evidență deschiderile teoretice și provocările metodologice pe care le presupune abordarea sociologică a acestor raporturi.
Cartea va fi evaluată critic de prof. univ. dr. István Horváth.
Moderator: Lect. univ. dr. Cristina Raț
Locație: Clădirea Sociologica, str. Dostoievski (fosta Plugarilor) nr. 34, sala 7

iunie 6, 2023

Clădirea Plugarilor