Székedi Levente: Limitele supraviețuirii

mai 15, 2023 @ 3:30 pm - 4:30 pm

Împreună cu ISPMN vă invităm la lansarea cărții autorului Székedi Levente: Limitele supraviețuirii. Sociologia maghiară din Transilvania după 1945, apărută la Editura ISPMN.
„Lucrarea de față cu siguranță reprezintă o noutate pentru cititorul interesat în istoria sociolgiei. Evident, nu în istoria mariilor teorii sociologice, ci de cea de ”la firul ierbii.” Autorul, adept la unei viziuni moderne de istorie socială a sociologiei, abordează o dimensiune puțin frecventată la noi a acestei științe: destinul sociologiei maghiare ardelene după al Doilea Război Mondial, calvarul desființării, și încercările repetate de reabilitare. Este o istorie a frontierelor între culturi și științe sociale, frontiere care nu despart ci facilitează comunicare.” (Rostás Zoltán)
 Cartea va fi prezentată de conf. univ. dr. Marius Lazăr, FSAS-UBB
Locație: Clădirea Sociologica, str. Dostoievski (fosta Plugarilor) nr. 34, sala 7

mai 15, 2023