Zilele Clujene ale Economiei Sociale 2023

mai 21, 2023 - mai 26, 2023

Zilele Clujene ale Economiei Sociale

22 – 26 mai 2023

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, Departamentul de Asistenţă Socială, Universitatea ”Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca, în colaborare cu Direcţia de Asistenţă Socială şi Medicală-Consiliul Local Cluj-Napoca, Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Cluj, Fundaţia Caritabilă ”Sfântul Daniel”-Turda, Asociația pentru Ajutorarea şi Protejarea Handicapaţilor Neuropsihici Cluj-Centrul de zi ”Sfanta Maria”, Asociaţia Umanitară „Împreună pentru Ei” Baia-Mare, Fundația Civitas pentru Societatea Civilă, Organizația Studenților din Universitatea Baeș-Bolyai, Federația Tinerilor din Cluj, Eyes Love Coffee SRL, Fundaţia pentru Îngrijirea Vârstnicului Cluj-Napoca, Asociația Meșterilor Populari Clujeni, organizează cea de a VIII-a ediţie a Zilelor Clujene ale Economiei Sociale.

Urmărind promovarea economiei sociale, ca viziune modernă asupra protecţiei sociale, capabilă să genereze incluziune socială şi dezvoltare locală, evenimentul „Zilele Clujene ale Economiei Sociale”, desfăşurat între 22 – 26 mai 2023, este structurat sub forma unei succesiuni de manifestări care vor avea loc atât în comunitate, cât şi în mediul academic: activităţi destinate incluziunii pe piaţa forţei de muncă a absolvenților și persoanelor vulnerabile, workshop-uri destinate profesioniştilor ce activează în cadrul întreprinderilor de economie socială/inserție socială şi organizaţii nonprofit, târg al structurilor de economie socială.

La această ediție a evenimentului, activitățile se desfășoară în locații diverse. Deschiderea oficială a evenimentului va avea loc luni, începând cu ora 14, în sala Clubului Colegiului Academic. Vor participa reprezentanți ai mediului academic, autorităților publice, societății civile, studenți.

Puteți consulta agenda completă aici.

Începe:
mai 21, 2023