Vizită de studii Germania – Cottbus

Publicat în Noutăți, rest

La începutul lunii decembrie 2022,  un grup de cinci studenți din anul II asistență socială, învățământ cu frecvență și de la programul masteral Asistență socială în spațiul justiției. Probațiune și mediere, însoțiți de d-na conf. univ. Sorina Poledna, au participat la un schimb de experiența și vizită de studii, la invitația Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, Faculty for Social Work. Activitățile la care studenții au participat, cum ar fi seminarul despre Asistență socială și digitalizare – exercițiu: realitatea augmentata, workshop-ul cu tema: The third Place, cât și vizitele la Diakonie Elbe Elster – Asistență socială cu refugiați, la Familienhaus – asistență socială pentru familie și copii, au reprezentat tot atâtea ocazii de învățare, de inter-cunoastere culturală și interacțiune cu studenți, cadre didactice de la universitatea gazdă și practicieni din servicii și organizații de asistență socială din Cottbus.