A kar
Keresés
Close this search box.

Tudnivalók a mesteri disszertáció elkészítéséhez – Mentálhigiéné szak

SZEMPONTRENDSZER a mesteri disszertáció elkészítéséheMENTÁLHIGIÉNÉ szakos mesteri hallgatók számára 

A mesteri disszertációnak kötelezően mentálhigiénés tematikájúnak kell lennie. A dolgozatból ki kell tűnnie, hogy a végzős hallgató elsajátította a mentálhigiénés szemléletet, ismeri a módszereit és be tud avatkozni a lelki egészség védelmében. A kutatást vagy beavatkozás bármilyen klienskörrel – egyének, család, csoport, közösség – és bármely szintéren – iskola, család, munkahely, közösség – végezhető. A prevenciós jellegű beavatkozások lehetnek elsődleges (pl. kampány típusú beavatkozásokat vagy közösségfejlesztést is), másodlagos vagy harmadlagos programok, melyeknek célja mindig a mentálhigiéné javítása.

Terjedelmi kritériumok: A szakdolgozat tartalmi fejezeteinek terjedelme: minimum 30 oldal (1,5-ös sortávolsággal, 12-es betűtípussal, függelék nélkül).  Felső határ 40 oldal + függelékek +mellékletek

A disszertáció megírásának kritériumai:

Szakmai kritériumok:

            A dolgozat tagolása: elméleti rész, és saját, kutatás vagy-beavatkozás rész.

A dolgozatíró dönthet afelől, hogy mentálhigiénés kutatást vagy mentálhigiénés beavatkozási projektet végez disszetációs munkaként:

  • ha mentálhigiénés kutatást végez, ennek teljesítenie kell a kutatási kritériumokat: populáció pontos megjelölése, hipotézis állítás/kutatási kérdések megfogalmazása, standardizált mérőeszközök használata, adatelemzési módszer megnevezése és szakszerű használata. A kutatási adatok eredményét figyelembe véve egy mentálhigiénés helyzetkezelési vagy prevenciós projektet kell készítenie.
  • ha  mentálhigiénés beavatkozási projektet végez, akkor a szakirodalom felhasználásával indokolnia kell a  beavatkozás szükségességét vagy fel kell mérnie a beavatkozás előtti állapotot. Előzetes kutatási adatokként felhasználhatja a beavatkozás alanyairól rendelkezésére álló információkat, vagy felhasználhat olyan adatokat is, amelyeket nem ő vett fel, de az illető területre vonatkoznak. (Pl. A fogyatékos személyek munkalehetőségeit bemutató hivatalos jelentés statisztikai adatai.) A végigvitt projekt hatékonyságát fel kell mérni és értelmezni kell.

Terjedelmi kritériumok: A szakdolgozat tartalmi fejezeteinek terjedelme: minimum 30 oldal (függelék nélkül).  Felső határ 40 oldal + függelékek +mellékletek

Formai tudnivalók:

A dolgozat a következő fejezetekre, elemekre tagolódhat:

*     Címlap 1,2
*     Tartalomjegyzék

*     Rövid összefoglalás (Abstract)

*     Bevezető + Témaválasztás indoklása

*     Dolgozat (elméleti rész és kutatási illetve beavatkozási rész)

*     Bibliográfia

*     Ábrák és táblázatok jegyzéke

*     Mellékletek: tesztek, kérdőívek, rajzok, egyéb felhasznált anyag

A  dolgozat felépítése során célszerűen betartandó arányok:

Abstract: 1 oldal (a dolgozat témájának előzetes bemutatása)

Bevezetés:   1-2 oldal (a fejezetek tartalmának áttekintő ismertetése, a téma kifejtése során alkalmazott gondolatmenet felvázolása, a témaválasztás indoklása)

Elméleti rész: 1/3

Kutatási rész + Beavatkozás: 2/3

Konklúziók: 2-3 oldal

Ajánlások, javaslatok: 1 oldal

A szakdolgozatot 2 példányban kell benyújtani + elektronikus formában

A dolgozat fedőlapján az alábbi információkat kell elhelyezni:

első oldal magyarul

*  Egyetem, kar, szak neve

*  Dolgozat címe
*  Dolgozatíró neve
Konzulens/ek/neve
*  Hely
*  Év

második oldal  románul
*  Egyetem, kar, szak neve

*  Dolgozat címe
*  Dolgozatíró neve
Konzulens/ek/neve
*  Hely
*  Év

A dolgozatot a szokásos A4-es papíron készüljön.  Egyoldalas kivitelben könnyebb olvasni a bekötött példányt.

Margók: baloldali max. 4,5 cm, jobboldali max 3 cm felső max. 3 cm, alsó max. 3 cm.  A kötés miatt a baloldali margó 1 cm-el növelhető.
Sortávolság: 1,5
Betűméret: 12-es
Betűtípus: Times New Roman CE, Arial CE, Helvetica
Oldalszámozás: kötelező
Szövegszerkesztővel: kb. 60-65 karakter x 28 – 30 sor/oldal

A helyesírási ellenőrzés kötelező!  Letölthető magyar helyesírási szabályzat: http://mek.oszk.hu/01500/01547

A dolgozat elméleti része  

  • A kulcsfogalmak meghatározása és részletes, lényegre törő bemutatása
  • A vizsgált témával kapcsolatos hazai és nemzetközi szakirodalom bemutatása, a legfontosabb elméleti modellek ismertetése

Kutatási- beavatkozási rész

A kutatási rész felépítése:

  • A bevezetés ismertesse a kutatás alapkérdéseit:
    • a téma szakmai fontosságát
    • a  metaanalízist: kutatási témára vonatkozó eddigi eredményeket
    • a kutatási célt, hipotéziseket (legtöbb 3: egy főhipotézis, két alhipotézis)/kutatási kérdéseket és a kutatás stratégiáját
  • A módszertani részben tájékoztasson az adatgyűjtés folyamatáról, az alkalmazott módszerekről/eszközökről (standardizált kérdőívek, tesztek, interjú vezető, szükséglet felmérés stb.), nyújtson információt a vizsgálati populációval és mintával kapcsolatosan.
  • Az eredményeket ismertető rész tartalmazza az adatok mennyiségi és/vagy minőségi elemzését és értelmezését.
  • Beavatkozási terv kidolgozása: a kutatási eredmények és az elméleti részben bemutatottak alapján egy részletesen kidolgozott terv leírása.

Az adatbázishoz való hozzáférést a vezető tanár vagy a vizsgabizottság számára biztosítani kell.

A beavatkozási rész felépítése: (mentálhigiénés projekt + kivitelezés)

A beavatkozási rész lehet egyénnel, családdal, csoporttal vagy közösséggel való munka.

A beavatkozás szükségességét a választott terület kiinduló állapotának bemutatásával kell igazolni (anamnézis, előzetes kutatási adatok, pre-teszt, helyzetfelmérési módszerek, szükséglet felmérés). Előzetes kutatási adatokként elemzhet:

  1. saját felmérésből származó adatokat (a kutatási populáció vizsgálata standardizált mérőeszközök felhasználásával), itt elfogadott a minőségi elemzés is (pl. narrativa-, metafóra, interjúelemzés)
  2. a beavatkozás alanyairól rendelkezésére álló információkat (pl. dokumentum vizsgálat stb.),
  3. felhasználhat olyan metaanalízisből származó adatokat, amelyeket az illető területre vonatkoznak.

Az egyénnekkel végzett munkának összesen legalább 12 űlésből, a családokkal/párokkal legalább 6, csoportokkal 8 űlésből kell állnia.

Családdal való munka esetén az ülések történhetnek egyetlen családdal/párral (6 ülés), két családdal/párral (3-3 ülés) vagy három családdal (2-2 találkozó), a mentálhigiénés projekt céljának megfelelően.

Az űlések hanganyagát rögzíteni kell és le kell leadni a vezető tanárnak. Ha a hanganyag rögzítése nem kivitelezhető, akkor az ülések anyagát jegyzőkönyv formájában kell rögzíteni és leadni.

  • Szisztematikusan felépített mentálhigiénés projekt: mit kíván elérni, mi indokolja, milyen beavatkozási technikát választ és miért;
  • A beavatkozás folyamata: megtervezés, a beavatkozás lépéseinek strukturált, lényegretörő leírása (ülések). Indokolni, hogy minek köszönhető az elért vátozás, a helyzet javulása.
  • Eredmények: hogyan mérte a beavatkozás hatékonyságát;
  • Önreflexió: hogyan tapasztalta meg saját szakmai erősségeit és korlátait az elvégzett munka során. Reflektáljon a hibalehetőségekre, hiányosságokra is.

 

Konklúziók: mutasson rá az elért eredményekre és reflektáljon arra, hogy hogyan viszonyulnak az elméleti részben bemutatott ismeretek a jelenlegi kutatás eredményeihez illetve, hogyan jelennek meg a gyakorlati beavatkozás során.

Ajánlások: mutasson rá a kutatási és beavatkozási eredmények és az ezáltal leszűrt konklúziók eredetiségére,  tudományos és gyakorlati felhasználhatóságra.

Bibliográfia:

  • legalább 15 címet kell tartalmaznia
  • ne legyen 10 évnél régebbi a témaspecifikus szakmai irodalom; kerülni kell a másodhivatkozásokat, az eredeti, alapkiadványokat kell idézni; az elméleti előzmények szakirodalma lehet régebbi
  • szaksajtóból 2-3 évfolyam áttekintése lehet érdekes, új ötletet adó
  • fontos lehet a társszakterülethez tartozó témakörökről írt művek áttanulmányozása is
  • idegen nyelvű szakirodalom is legyen, ez külön pontszámot jelent
  • az internetes forrás esetében meg kell jelölni az anyag elérési útját és a letöltés dátumát (a könyvészet egy harmadánal nem lehet több az internetes hivatkozás)
  • a dolgozat szövegében megjelenő valamennyi szerző nevének szerepelnie kell a bibiliográfiában is

Mellékletek: a kutatási és beavatkozási munka során használt valamennyi felmérőeszközt csatolni kell mellékletként.

A dolgozat szövege

  • Szerkezetét könnyítsék alcím Alcím után egy sorközt, fejezet és következő alcím között két sorközt kell hagyni.
  • Ábra és táblázat. Mineden ábrának és táblázatnak legyen címe és külön-külön sorszáma. A dolgozat végén legyen Ábrák jegyzéke és Táblázatok jegyzéke a táblázatok, ábrák címével, sorszámával és oldalszámmal.

 Hivatkozások (Részletes információk a  következő cimen: https://apastyle.apa.org/style-grammar-guidelines)

A disszertáció értékelési szempontjai:

  • Témaválasztás, a dolgozat stílusa (max. 1 pont)
  • Bibliográfiai anyag (max. 1 pont)
  • Elméleti felvezetés (max. 2 pont)
  • A kutatás-beavatkozás módszertana, a kutatási eredmények bemutatása és elemzése illetve a beavatkozás ismertetése és értékelése (max. 3 pont)
  • Helyesírás, grafikai szerkesztés (max. 1 pont)
  • Konklúziók (max. 1 pont)

+    Hivatalból 1 pont.

A dolgozat szövegének meghamisítása: másolt szövegrészek beiktatása, a bibliográfiai forrás fel nem tüntetése, a kutatási és beavatkozási adatok improvizálása a dolgozat érvénytelenítését és a vizsgához való jog elvesztését vonja maga után.  (Lásd a plagizálásra vonatkozó törvényt: LEGEA nr.8 din 14 martie 1996, privind dreptul de autor şi drepturile conexe, Textul actului publicat în M.Of. nr. 489/14 iunie. 2018)

Share

Accessibility Toolbar

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială