În atenţia studenţilor şi absolvenţilor de etnie romă

Publicat în Anunțuri

RGPP – Programul Pregătitor Pentru Studii Post Universitare dedicat Romilor este un program neacreditat care pregătește studenții Romi (absolvenţi de studii universitare de licenţă) pentru a participa în competiții deschise pentru studii masterale în universități cu predare în limba engleză. De-a lungul anului pregătitor, RGPP sprijină studenții prin:

• Pregătire academică în domeniul lor de interes;
  • Cursuri intensive de Limbă Engleză academice;
  • Cursuri de scriere academică;
  • Asistarea la cursuri masterale din cadrul CEU;
  • Pregătire în procesul de admitere la studii masterale;
  • Dezvoltarea abilităților/competențelor de gândire critică;
  • Abilități/competențe în dezbateri;
  • Sfaturi personalizate din partea profesorilor RGPP;
  • Seminarii pe tema identității și a leadership-ului;
  • Cursuri de Limba Romani;

Programul acoperă toate costurile asociate studenților admiși:

• taxă de școlarizare;
  • asigurare de sănătate;
  • bursă lunară, acoperă cheltuielile de transport și viză;
  • cazare în cameră în CEU Residence Center

Scopul programului este de a contribui la un access echitabil al Romilor în învățmântul superior în domeniul științelor sociale și/sau umaniste, având cunoștințe medii de limbă engleză. Criteriile în baza cărora se va efectua selectarea aplicanților sunt următoarele:

• declararea pe propria răspundere că studentul/studentă este de etnie Romă;
  • aparține uneia dintre țările eligibile;
  • a terminat studiile de licență sau este în procesul de a le finaliza până în Iulie 2022;
  • are cunoștințe medii de limbă engleză (nivel intermediar B1);
  • dovedește calități de leadership și un interes puternic în a-și continuă profesională și academică într-un mediu internațional.

Anunțul acestui program este disponibil aici, împreună cu mai multe informații despre program: https://romanistudies.ceu.edu/apply-rgpp-20222023.

Testimoniale:

Termen limită de aplicare: 8 aprilie 2022

Lista cu cerinţele pentru Admitere este disponibilă aici:  https://romanistudies.ceu.edu/node/284

Pentru orice detaliu sau neclaritate referitoare la procesul de aplicație, inclusiv feedback și sesiuni de orientare, cei interesanți sunt rugați să se adreseze organizatorilor la următoarele adrese de e-mail: RGPP_Enrollment@ceu.edu sau  torotcoi_simona@phd.ceu.edu.