Solidaritate cu Ucraina: UBB oferă sprijin academic și material

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) își menține și întărește poziția exprimată cu privire la susținerea profesorilor, cercetătorilor și studenților din Ucraina, astfel încât aceștia să-și poată continua activitățile academice, așa cum a fost aceasta exprimată național și internațional, prin asociația The Guild of European Research Intensive Universities. UBB a primit primele solicitări în acest sens și le va analiza cu celeritate.
Universitatea noastră a anunțat deja autoritățile naționale că se pot baza pe noi în acordarea de sprijin academic și material (ex. cazare/hrană etc.) persoanelor refugiate în această perioadă din Ucraina, dacă va fi nevoie, în funcție de resursele pe care le avem și cadrul legal existent.