A kar
Keresés
Close this search box.

Antropológia

Akulturális antropológia az emberi alkotás és viselkedés – szokások, szövegek, képek –, azaz a kultúra kutatásáról szól. Míg a fizikai, illetve biológiai antropológia az ember alapvető testi jegyeit kutatja, addig a kulturális antropológia az emberek viselkedésének, szokásainak, társadalmi kapcsolatainak alapvető jellemzőivel foglalkozik. Bár elsődlegesen a tradicionális, törzsi kultúrák vizsgálatára jött létre, ma az antropológia többek között a városok társadalmának sokszínűségével, az emberi csoportokban zajló rítusokkal, a politikai-, gazdasági cselekvés természetével és kulturális meghatározottságával, ezek leírásával foglalkozik. A képzés interdiszciplináris jellegű, közös tárgyak formájában több ponton találkozik mind a szociológia-,  mind a néprajz-oktatással. Az elméleti elmélyülés mellett az ismeretek gyakorlati alkalmazására is lehetőség nyílik, egyéni és csoportos kutatások, terepmunka és tanulmányírás formájában. A szakmai gyakorlat-táborok lehetőséget biztosítanak a kutatási módszerek kipróbálására „élesben”: a diákok ezek keretében tanulnak meg résztvevő megfigyelést végezni, antropológiai interjút készíteni, fókuszcsoportos vizsgálatokat lebonyolítani, illetve az adatokat elemezni – más szóval, az antropológus szemével látni és láttatni a világot. A kulturális antropológia a kultúra kutatásáról szól, legyenek azok szokások, szövegek, képek – minden emberi alkotás és viselkedés. Az antropológia ezeket fejti meg és értelmezi.

Célok

Az itt kínált képzés interdiszciplináris jellegű, közös tárgyak formájában több ponton találkozik mind a szociológia-, mind a néprajz-oktatással. Az elméleti elmélyülés mellett az ismeretek gyakorlati alkalmazására is lehetőség nyílik, egyéni és csoportos kutatások, terepmunka és tanulmányírás formájában. A szakmai gyakorlat-táborok lehetőséget biztosítanak a kutatási módszerek kipróbálására „élesben”: a diákok ezek keretében tanulnak meg résztvevő megfigyelést végezni, antropológiai interjút készíteni, fókuszcsoportos vizsgálatokat lebonyolítani, illetve az adatokat elemezni – más szóval, az antropológus szemével látni és láttatni a világot.

Megszerzett kompetenciák

  • értik a társadalom működését, analitikusan szemlélik azokat a jelenségeket, amelyek a hétköznapi ember számára magától értetődőnek és megkérdőjelezhetetlennek tűnnek
  • értelmezni tudják a tradicionális és modern közösségek működését
  • ismerik a modern politikai és közigazgatási rendszer működését jogi és társadalomelméleti szempontból
  • képesek a társadalmi jelenségeket tágabb politikai-gazdasági-történelmi összefüggésekben elhelyezni
  • kritikusak mindazokkal a hatalmi viszonyokkal szemben, amelyekre a hétköznapi ember soha nem kérdez rá
  • ismerik, átlátják a csoportok, kis közösségek működési logikáját – etnikai csoportokét, falvakét
  • ismerik a tágabb társadalmi rendszerek felépítését: a társadalom struktúráját, az egyenlőtlenség természetét stb.

Tanult tudományágak

Kötelező tantárgyak

No items found.

No items found.

No items found.

No items found.

No items found.

No items found.

Kötelező gyakorlati tantárgyak

No items found.

Választható tantárgyak

No items found.

Lehetséges karrierlehetőségek

Mivel a kulturális antropológus a BBTE-n a szociológia területéhez tartozó diplomát kap, a munkaerő piacon elfoglalhat többnyire bármilyen szociológusok számára betölthető állást, és néhány sajátos állást is: kutató asszisztens, muzeográfus, településfejlesztési, közösségfejlesztési referens, szociális referens, népességnyilvántartó referens polgármesteri hivatalokban, romaügyi szakértő, iskolai tanácsadó, pályaválasztási tanácsadó, tanár (társadalomtudományok), adatelemző, szóvivő, fejlesztési ügynök, tanácsos közintézményekben, munkanélküliekkel foglalkozó ügynök.

Gyors navigáció

Mit mondanak az öregdiákok

Accessibility Toolbar

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială