Biopolitică și corpul națiunii în România modernă

mai 22, 2019 @ 6:00 pm - 7:00 pm

Prelegere susținută de Marius Turda, Oxford Brookes University
Biopolitica imaginează individul și colectivitatea ca un organism viu, funcționând în concordanță cu legile biologice și ereditare sub protecția statului-națiune eugenist. Pentru a-și îndeplini promisiunea, biopolitica plasează națiunea într-un cadru științific, a cărui legitimate provine din afirmarea caracterului dual al faptului că eugenismul poate îmbunătăți “sănătatea populației” și trebuie să protejeze “calitățile rasiale ale națiunii”. Pe măsură ce statele devin tot mai obsedate de destinul lor istoric, și anume să creeze națiunea ideală, omogenă din punct de vedere rasial, spiritual și lingvistic, recurge în același timp și la mecanisme coercitive – precum stigmatizarea, discriminarea, segregarea și în cele din urmă la purificare – pentru a-i proteja pe propriii membri și a-i elimina pe cei care sunt diferiți din punct de vedere social, etnic și sexual.

În această prelegere, Marius Turda (Oxford Brookes University) discută setul de idei biopolitice ce au fost dezvoltate în secolul XX, al căror scop principal a fost creearea unei națiuni sănătoase, un proces bazat pe ideea de protejare a calităților rasiale considerate superioare și pe introducerea unor măsuri preventive împotriva indivizilor “degenerescenți” și/sau împotriva grupurilor rasiale percepute ca inferioare, și prin urmare, o amenințare față de națiune. Mai multe detalii despre eveniment găsiți aici: https://www.facebook.com/events/2297573093831854

mai 22, 2019

Masteratul de Cercetare Sociologică Avansată