Brokerii neamului

octombrie 23, 2018 @ 6:00 pm - 7:00 pm

Masteratul de Cercetare Sociologică Avansată

vă invită la prelegerea

“Brokerii neamului. Mobilizări religioase şi politice în România referendumului pentru familie”

susţinută de Simion Pop, candidat la doctorat în Sociologie şi Antropologie Socială a Central European University din Budapesta

“Referendumul pentru Familie reprezintă un foarte bun caz pentru a studia dinamica mobilizărilor religioase (creștine în mod special) și intersecția lor cu politicul în cadrul statului-națiune. Mobilizările de acest fel presupun o reconfigurare a raportului dintre “religios” și “secular”. Astfel de proiecte conservatoare de apărare a “valorilor tradiționale” au avut loc în mai multe țări din Europa Centrală și de Est. Diversele confesiuni religioase din România au angajat în dezbaterea publică raportul dintre conștiința individuală, valorile religioase, apartenența la comunitatea religioasă sau politică și modificarea Constituției. Simion Pop (CEU) va discuta despre circumstanțele sociale din România (structuri, organizații, actori) care au permis articularea unor forme noi, fără precedent în istoria post-decembristă, de mobilizări religioase și politice.”

octombrie 23, 2018

Clădirea Plugarilor
str. Dostoievski (Plugarilor), nr. 34-36, sala 7
Cluj-Napoca, Romania