Măsurarea impactului social – metodă și practică

mai 9, 2019 @ 4:00 pm - 6:00 pm

prezentare susţinută de  dr. Ioana Ramia

Dr. Ioana Ramia este cercetător la Centrul de Cercetare a Impactului Social al Universității New South Wales din Sydney, Australia și cercetător invitat la ICCV în perioada ianuarie – decembrie 2019.  A studiat la universități din Australia și Japonia și este specializată în studii de evaluare a impactului social.

Prezentarea va furniza o viziune de ansamblu asupra teoriilor, metodelor și utilității studiilor de impact social pentru elaborarea de politici și programe sociale. Vor fi abordate avantajele și provocările măsurării impactului social, rolul măsurării rezultatelor politicilor și programelor implementate, indicatori și metode de măsurare. Abordările teoretice vor fi exemplificate prin prezentarea unui model de evaluare a impactului social folosit de către Centrul de Cercetare a Impactului Social al Universității  New  South  Wales  din  Sydney,  Australia,  în  măsurarea  rezultatelor  unor  proiecte  de politici sociale implementate de guvernul australian și de diferite ONG-uri din Australia.

Prezentarea publică este destinată masteranzilor, doctoranzilor, cadrelor didactice și cercetătorilor din Universitatea “Babeș-Bolyai”, precum și cadrelor didactice asociate,  pentru care prezintă interes tema menționată mai sus.

mai 9, 2019

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială