Proiecție film documentar „Pocalul. Despre fii și fiice”

aprilie 11, 2023 @ 3:00 pm - 5:00 pm

Vă invităm împreună cu colaboratorii noștri ISPMN la proiecția filmului documentar al Cătălinei Tesăr și al Danei Bunescu „Pocalul. Despre fii și fiice”.
Filmul ne prezintă universul fascinant al cortorarilor dintr-un unghi antropologic, și surprinde tradițiile și cultura acestora, urmărind încercarea unui cuplu tânăr de a avea un fiu.
Peli și Nina sunt un cuplu dintr-o comunitate tradițională de romi, leagăn al ritualurilor de căsătorie aristocratice. Părinți ai unei fetițe, se străduiesc să dea naștere unui fiu, altfel uniunea lor aranjată se încheie. Asta pentru că numai băieții moștenesc insigna familiei, potirul. Acest lucru o pune pe Nina sub o presiune considerabilă, dar nimeni din jurul ei nu simpatizează cu situația ei.
Mai multe detalii despre film găsiți aici.
Cătălina Tesăr predă antropologie la Universitatea din București și lucrează ca cercetător la Muzeul Național al Țăranului Român, București.
Dana Bunescu este un cunoscut editor și designer de sunet, care a co-regizat mai multe documentare
Proiecția va avea loc în prezența online a Cătălinei Tesăr
Locatie: Sala 7, Clădirea Facultății de Sociologie, str. Dostoievski, nr. 34-36, Cluj-Napoca

aprilie 11, 2023