Serile carierei la FSAS

martie 12, 2021 @ 4:00 pm - 5:00 pm

Oportunități de internship global cu AIESEC
Află despre oportunitățile de internship global AIESEC, o organizație internațională înființată în anul 1948, prezentă în peste 110 țări și teritorii. Scopul organizației este dezvoltarea leadership-ului la nivelul tinerilor prin intermediul unor schimburi de experiență la nivel mondial, fie ele programe de voluntariat sau internship de scurtă durată, durată medie și lungă durată. Anul trecut au avut loc 7.000 de schimburi de experiență la nivel global în cele 700 de companii partenere de peste tot în lume.
Internship-urile au scopul central de a dezvolta cariera tinerilor cu vârstă între 18 și 30 de ani prin progres profesional pe diferite domenii cum ar fi Teaching, Training, Marketing & Sales, IT, Human Resources. Cât despre perioada de derulare, cele short term (6-8 săptămâni) sunt adresate studenților din anii 1-2 și presupun activitate în Start-Up-uri și companii pentru a aduna experiență relevantă la CV, în domeniul ales pe baza studiilor, împreună cu dezvoltarea competențelor într-un mediul practic. Cele pe perioadă medie se adresează studenților din anii terminali sau care urmează studii în cadrul unui Master, se întind pe o perioadă de 6 luni, timp în care activitatea intern-ului este remunerată, iar oportunitățile de internship pe o lungă durată (12-18 luni) sunt adresate studenților de la Master și Doctorat, sunt și ele plătite și presupun activitate practică și complexă la nivel global în scopul experienței în domeniul studiilor sau chiar deschiderii unei afaceri peste hotare.

Moderator 1: Cristina Semco, Team Leader al departamentului de Marketing, membru AIESEC în Cluj-Napoca din anul 2018, studentă în anul 3 la Facultatea de Studii Europene în cadrul Universității Babeș-Bolyai, va prezenta organizația.
Moderator 2: Alexandra Alexandru (Mika), Team Leader pe departamentul de Outgoing Talent (plecări prin internshipuri AIESEC), studentă în anul 2 la FSPAC, va modera discuțiile cu invitații.

data: 12 martie 2021, ora 18:00

locație: https://zoom.us/j/94265709655