Standarde etice în HR și abordarea prejudecăților în selecția candidaților

decembrie 8, 2023 @ 12:00 pm - 1:30 pm

Cursul de Introducere în Managementul Resurselor Umane continuă seria prezentărilor oferite de profesioniștii din domeniu cu Andra Pintican, People Advocate și fondatoare a Școlii de HR. Sunt bineveniți toți studenții interesați, indiferent de an sau specializare!

Prezentarea explorează rolul crucial al eticii în toate aspectele activităților departamentului de Resurse Umane. Invitata aduce în prim-plan o discuție profundă despre etică în general, subliniind importanța asumării de responsabilități etice în întreg domeniul resurselor umane. Cu accent special pe biasurile în procesul de recrutare, prezentarea examinează cauzele apariției acestora și identifică cele mai frecvente tipuri. Invitata explică modurile prin care profesioniștii în resurse umane pot reduce aceste prejudecăți la minimum, punând în lumină practici și tehnici eficiente.

Această prezentare oferă nu doar o perspectivă asupra standardelor etice esențiale în HR, ci și instrumente practice pentru construirea unui proces de selecție echitabil și imparțial.

Data: vineri 8 decembrie 12:00-13:30
Locație: Sediu facultății, B-dul 21 Decembrie 1989, Nr. 128-130 (intrare de pe str. Anghel Saligny), Amfiteatru

#HRlaFSAS
#AllWelcome