Diversitate și Incluziune: Construirea Comunității Universitare

octombrie 20, 2023 @ 2:00 pm - 4:00 pm

Salut, te invităm la un eveniment dedicat studenților de anul 1, unde vei avea ocazia să discuți cu Ana Tamas, referent de specialitate pe teme de incluziune și egalitate de șanse UBB. Printr-o prezentare, diferite activități interactive și o sesiune de întrebări și răspunsuri, vei fi încurajat/ă să reflectezi asupra propriei poziții în diversitatea academică; vei descoperi la ce resurse poți apela pentru a beneficia de sprijin în cadrul universității, precum și în ce moduri poți contribui la o comunitate mai incluzivă.

Principalele subiecte abordate:

• Valoarea Diversității: Recunoașterea beneficiilor unei populații studențești diverse.
  • Promovarea Incluziunii: Strategii pentru crearea unei comunități universitare primitoare și de susținere.
  • Dezvoltarea Competențelor Culturale: Înțelegerea și respectarea diferitelor contexte și perspective.
  • Resursele Campusului: Evidențierea serviciilor disponibile pentru susținerea diversității și incluziunii.
  • Rolul Dumneavoastră ca Student: Cum puteți contribui la o cultură campus mai incluzivă.

Pentru a te înscrie, te rugăm să completezi formularul de participare disponibil aici: https://shorturl.at/jlPSZ

Data: 20 oct, ora 17

Locație: Clădirea Plugarilor, sala 7, str. Dostoievski nr.34

Cu pregătire la nivel master și doctoral în domeniul studiilor de gen atât la UBB cât și la Central European University, Ana Tamas a activat cu precădere în sectorul non-profit în teme de inegalități sociale, discriminare, marginalizare, sărăcie și incluziune socială, precum și a făcut parte din mai multe proiecte de intervenție socială.

Domeniile sale de expertiză includ: cercetarea mass-media, reprezentarea sexualității, relațiile interumane, inegalitățile sociale, incluziunea socială, sărăcia extremă.

Studii: Universitatea Babeș-Bolyai Doctorat în sociologie, Universitatea Central Europeană MA Critical Gender, Universitatea Babeș-Bolyai – MA Gen, diferențe, inegalități

octombrie 20, 2023

Clădirea Plugarilor
str. Dostoievski (Plugarilor), nr. 34-36, sala 7