Raluca Crișan

Bio:

Cea mai mare parte a experienței profesionale este în domeniul educației, în rolul de consilier școlar. Am urmat Universitatea Babeș Bolyai, Secția Sociologie, am continuat cu studii aprofundate și apoi doctorat, pe care l-am gandit ca o completare a muncii de consilier scolar. Teza de doctorat este intitulată Relația părinte – copil în contextul separării partenerilor conjugali, publicată cu acelasi titlu. Domeniile care se intersectează în teză sunt sociologia familiei, sociologia migrației și sociologia copilăriei. În contextul cercetărilor pentru teza de doctorat am publicat articolul Tipul familiei, calitatea relației părinte - copil și efectele asupra stimei de sine, fumatului, consumului de alcool și adaptării școlare în revista Sociologie românească. Preocuparea pentru dans și statistică s-a materializat în lucrarea de disertație a absolvirii masterului de Econometrie și Statististică de la Universitatea Babes Bolyai, numită Efectele dansului asupra bunăstării. Ultima publicație se numeste Efectele dansului la persoanele cu Sindromul Down, în Buletinul Universității Transilvania Brașov.

Adresă:
Birou: