Scriere academică, etică şi deontologie în ştiinţele sociale

Informații utile

Număr de credite: 3

Cod: AMR3043

Predare: 1h curs, seminar 2h

Limba de predare: română

Tip: curs principal, semestrul 2, Masterat Managementul strategic al resurselor umane

1 Introducere, termeni fundamentali legati de scrierea academica si de etica si deontologia scrierii academica

2. Introducere in modul in care punem laolalta o bibliografie academice pe un subiect dat. Detalii privind structura si formatul unei bibliografii redactate academic - Jones, J., Quinn, S., & Brown, H. (2010). Writing for Sociology Guide Second Edition. In Department of Sociology, University of California, Berkeley (pp. 1–109).

3. Discutii si feedback in ce priveste bibliografiile specifice construite de studenti, si formatul acestora

4. Aparatul critic: cum citam alti autori, cum rezumam argumentul unui autor, cum parafrazam ceea ce a fost spus de altii recunoscandu-le contributia prin referinte bine facute. Jones, J., Quinn, S., & Brown, H. (2010). Writing for Sociology Guide Second Edition. In Department of Sociology, University of California, Berkeley (pp. 1–109).

5. Discutii si feedback in ce priveste modalitatile de citare si parafrazare la care au apelat studentii in indeplinirea exercitiilor care le-au cazut in sarcina.

6. Organizarea textului academic: cum se redacteaza o discutie a literaturii de specialitate in domeniul pe care il acoperiti in disertatie, cum legam bucatile citate, cum sustinem o linie de argumentatie prezentand si discutand ideile altor autori. Jones, J., Quinn, S., & Brown, H. (2010). Writing for Sociology Guide Second Edition. In Department of Sociology, University of California, Berkeley (pp. 1–109).

7. Discutii si feedback in ce priveste exercitiul anterior, cum se redacteaza o discutie a literaturii de specialitate in domeniul cercetat.

8. Cum citim surse academice. Discutam cap 7 „Reading” din Andrew Abbott. Digital Paper: A Manual for Research and Writing with Library and Internet Materials. Chicago: University of Chicago Press, 2014.

9. Cum scrie un text academic. Discutam cap. 1 din Becker, Howard S.Writing for Social Scientists: How to Start and Finish Your Thesis, Book, or. Article. Chicago: University of Chicago Press, 1986

10. Cum structuram un argument intr-o lucrarea academica. Citim captiolul 1 din Abbott, Andrew, Methods of Discovery: Heuristics for the Social Sciences. New York: Norton. 2004

11. Raportul dintre autor si argument. Citim cap 2 Persona and Authority, p. 26-42, din Becker, Howard S. Writing for Social Scientists: How to Start and Finish Your Thesis, Book, or. Article. Chicago: University of Chicago Press, 1986

12. Moduri de argumentare, cap 6 din din Abbott, Andrew, Methods of Discovery: Heuristics for the Social Sciences. New York: Norton. 2004

13. Etica cercetarii, raporturi intre cercetator si cei cercetati. Citim cap 1 din Iphofen, Ron. Ethical Decision Making in Social Research : a Practical Guide, Palgrave Macmillan, 2009.

14. Trecere in revista a materiei studiate, discutii, feedback

Bibliografie obligatorie:

Abbott. Andrew, Digital Paper: A Manual for Research and Writing with Library and Internet Materials. Chicago: University of Chicago Press, 2014.

Abbott, Andrew, Methods of Discovery: Heuristics for the Social Sciences. New York: Norton. 2004.

Becker, Howard S. Writing for Social Scientists: How to Start and Finish Your Thesis, Book, or. Article. Chicago: University of Chicago Press, 1986.

Bibliografie opţională

Eco Umberto., Cum se face o tezã de licentã, trans. George Popescu, Bucharest: Pontica, 2000.

100% evaluare pe parcurs

Obiectivul general al disciplinei: Cunoasterea regulilor de etica si deontologie a scrierii academice.

Obiectivele specifice: Cunoasterea structurii si stilului specific textului academic;

Cunoasterea si aplicarea regulile de etica si deontologie a redactarii, referirii la alte lucrari, evitarii plagiatului;

Notiuni legate de etica proiectului de cercetare, protejarea demnitatii subiectilor.

Titular curs

Seminar

Acest curs se studiază în următoarele programe:

Navigare rapidă

Discipline similare