Class&Class Struggle: Do They Still Exist?

aprilie 1, 2019 @ 6:00 pm - 7:00 pm

Public sociology lecture by

Gáspár Miklós Tamás – Central European University

“E bine să ne amintim că a fost odată o vreme în care grevele erau considerate ilegale tocmai pentru că ar fi reprezentat o încălcare a contractului. Mai mult, grevele presupuneau constrângerea violentă—prin blocarea mașinăriilor și a altor mijloace tehnologice etc.—a uneia dintre părțile contractuale, a angajatorului, sub amenințarea pierderilor financiare, pentru a schimba termenii unui contract asupra căruia părțile căzuseră anterior de acord. Ceea ce, desigur, reprezenta o încălcare neloială și de rea-credință a unei promisiuni pe care oamenii ar trebui să o respecte sub sancțiunea legii.

De ce au crezut muncitorii greviști—în afara dorinței de a-și îmbunătăți poziția economică și socială, e. g., să își crească salariile, să își scurteze ziua de muncă și să își îmbunătățească condițiile de muncă, incluzând anumite avantaje sociale, cum ar fi ajutorul de șomaj, pensiile de bătrânețe, concediile plătite, locuințele publice, asistența de sănătate gratuită și tot restul—că dreptatea era de partea lor în schimbarea termenilor unei înțelegeri fundamentale, poate chiar constituționale, pentru pacea internă și pentru sistemul de libertăți existent? Din moment ce nu poate fi negat că pentru societățile burgheze laice sistemul de separații este necesar pentru menținerea autonomiei individuale, făcând viața privată, afacerile private precum și cadrul acestora, societatea civilă, inviolabile de către autoritatea politică, cu alte cuvinte, de către stat.” G.M.Tamás – Despre solidaritate.

Mai multe detalii despre acest eveniment găsiți aici: https://www.facebook.com/events/2472700386082636

aprilie 1, 2019

Organizatori

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, Departamentul de Sociologie