Kris in the digital era. Transnational Conflict Resolution in a Romanian Roma Diaspora

decembrie 9, 2022 @ 7:00 am - 9:00 am

Antropologul JUAN F. GAMELLA, profesor la Universitatea din Granada (Spania) este invitatul special al seminariului de cercetare DICE-ROMA organizat de ISPMN în colaborare cu Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, UBB, Cluj. Profesorul Gamella va ține o prelegere cu titlul ”Kris in the digital era. Transnational conflict resolution in a Romanian Roma diaspora”. Juan F. Gamella în prezent își petrece perioada sabatică la ISPMN, efectuând o cercetare de teren în comunități de romi din România cu care a dezvoltat o etnografie colaborativă în ultimii opt ani. El este interesat nu numai de migrația transnațională a romilor din România (pe care cercetează încă din 2003), dar și modul în care migrația și transformările sociale în general sunt formate de (sau afectează) intersecționalitatea dintre rudenie, gen și regimurile de fertilitate. A studiat aceste teme și într-un alt proiect de istorie socială și etnografie a culturii Gitano și/sau Calé din Andalucia.
A efectuat cercetări de teren în Sumatra și SUA. Gamella a fost bursier Fulbright (1987 – 1989), a colaborat cu Universitatea din California Santa Cruz (2010-2011), Universitatea Cambridge (2001-2022), Universitatea John Hopkins (1998).
Prezentarea va fi susținută în limba engleză și va fi urmată de discuții.
Locație: sala 206, la sediul Facultății de Sociologie și Asistență Socială, clădirea din Mărăști.

decembrie 9, 2022
7:00 am - 9:00 am
Categorii Eveniment:
,

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, sala 217
B-dul 21 Decembrie 1989, nr. 128 (intrarea de pe str. Anghel Saligny)
Cluj-Napoca, Romania
Vezi site-ul web Loc de desfășurare

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială
Vezi site-ul web Organizator