Paradigma intersecționalității: ce e și la ce NE poate ajuta?

iunie 22, 2023 @ 2:00 pm - 4:00 pm

Cum apar formele și expresiile „corecte”, „normale” și „dezirabile” în societate? De ce suntem pedepsiți dacă le transgresăm? Ce au în comun toate grupurile subordonate, care se confruntă cu forme de violență sistemică? Cum putem amplifica vocea unui grup marginal, fără a ne lua privirea de la luptele și revendicările altor grupuri?
Acestea sunt doar câteva din întrebările la care ne vom strădui să răspundem împreună la atelierul „Paradigma intersecționalității: ce e și la ce NE poate ajuta?” organizat în cadrul Cluj Pride 2023. Vom aplica o lentilă specifică pentru a vedea modul în care diferitele forme de inegalitate adesea operează împreună și se exacerbează reciproc.
Prezintă: Cristine Palaga
Moderator: Tobias Pasăre
Locație: Clădirea Sociologica, str. Dostoievski (fosta Plugarilor) nr. 34, sala 7

iunie 22, 2023