Sociologie și realitate socială în România capitalistă

iunie 13 @ 6:00 pm - 7:30 pm

În cadrul acestei prelegeri vor fi analizate transformările capitaliste ce au avut loc în cadrul societății românești în ultimii 35 de ani. Analiza va interoga critic modul în care în sociologia românească s-a constituit un câmp de cercetare și expertiză vizând ‘tranzitologia’ și felul în care au fost gândite și implementate reformele capitaliste. Cea de a doua parte a prezentării va pune în discuție diversele viitoruri alternative ale României si dependența acestora de neoliberalismul contemporan. Vladimir Pasti este un important sociolog român care a scris numeroase cărți și studii despre capitalismul românesc printre care: România în tranziție. Căderea în viitor (1995); Ultima inegalitate. Relațiile de gen în România (2003); Noul capitalism românesc (2006).
Invitat: Prof. univ. dr. Vladimir Pasti
Facultatea de Științe Politice, SNSPA