A kar
Keresés
Close this search box.

Venczel József esszéverseny 2024

Segítség vagy veszélyforrás? A mesterséges intelligencia használatának lehetőségei és veszélyei az oktatásban és azon túl

A Mesterséges Intelligencia (MI) témája az elmúlt időszakban valóságosan “berobbant” a köztudatba. Bár már hosszú ideje használják az informatika és a műszaki tudományok területén, az oktatásban csak a közelmúltban vált széles körben hozzáférhetővé. Gombamódra terjednek az MI-re épülő különféle internetes szolgáltatások és applikációk, amelyek segítik a személyre szabott, alkalmazkodó tanulási technikákat, intelligens tanítórendszerekként működnek, ugyanakkor veszélyeztetik a hagyományos oktatásban résztvevők szerepeit, automatizálják a tartalomgyártást, technológiai függőséget okozhatnak stb. A mesterséges intelligencia várható hatásaival kapcsolatban a világ fejlődésével foglalkozó nemzetközi szervezet, az OECD egy kutatás nyomán megállapítja, hogy a „digitális” jövőben az MI megkerülhetetlen lesz, annak minden előnyével és hátrányával együtt. Éppen ezért olyan MI-stratégiák kidolgozását sürgeti, amelyek fókuszában a társadalmi és gazdasági hasznosulás, a hozzáértő szakemberek képzése és a felmerülő kihívásokra adható optimális megoldások keresése áll.

Esszéfelhívásunknak az a célja, hogy a szerzők alaposabban megvizsgálják és ezt az összetett jelenséget. Alább néhány irányadó kérdés, amelyek közül legalább kettőre reflektálni kell a beküldendő szövegekben:

• Hogyan érzékeled az MI megjelenését és eddigi hatásait?

• Milyen saját tapasztalataid vannak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, mire használtad te, illetve a közvetlen környezeted?

• Miben lehet(ne) az oktatás területén, a tanulás során értelmesen használni az mesterséges intelligenciát?

• Hogyan látod a mesterséges intelligencia jövőjét az oktatásban? Például, hogyan fog kinézni öt év múlva el egy tanóra, egy házi feladat elkészítése az MI használatával?

• Milyen veszélyeket rejt a mesterséges intelligencia használata?

• Milyen etikai kérdéseket vet fel az MI használata a szövegek, tartalmak létrehozása, átalakítása vonatkozásában?

• Hogyan rajzolhatja át az MI a munka világát? Milyen szakmák tűnhetnek el, és melyek megjelenését segítheti elő?

• Általában mennyire vagy borúlátó a mesterséges intelligenciával kapcsolatban? Mi ad okot optimizmusra a mindennapi használatát tekintve?

Ajánlott szakirodalom

Csepeli György: Ember 2.0. A mesterséges intelligencia gazdasági és társadalmi hatásai, Kossuth, Budapest, 2020, 53-75 p.

Dietz Ferenc: A mesterséges intelligencia az oktatásban: kihívások és lehetőségek. Scientia et Securitas,Vol. 1(1): https://akjournals.com/view/journals/112/1/1/article-p54.xml EU: Etikai iránymutatások oktatók számára a mesterséges intelligencia (MI) és az adatok oktatási és tanulási célú felhasználásáról. Tanulósarok/ Oktatási segédanyagok: https://learning-corner.learning.europa.eu/learning-materials/use-artificial-intelligence-aiand-data-teaching-and-learning_hu

OECD: Artificial Intelligence in Society. OECDiLibrary: https://www.oecd-

ilibrary.org/sites/eedfee77-en/index.html?itemId=/content/publication/eedfee77-en Matthew Montebello: AI Injected E-learning: The Future of Online Education.(Studies in

Computational Intelligence.) Cham, 2018. Springer. xix + 86 p. ISBN: 978-3-319-67928-0 Shelly Fan: Lecserél-e minket a mesterséges intelligencia? . Bevezetés a XXI. századhoz, 2020, Scolar, Budapest,142 p.

Szilágyi Ádám: Oktatás az MI érában. Suliszervíz: https://kiadvany.suliszerviz.com/kiadvanyok/30-kiadvany-2019/1234-2019-szilagyi-adamoktatas-az-mi-eraban-hogyan-mukoedik-egy-iskola-a-tanuloalgoritmusok-koraban Szűts, Zoltán and Námesztovszki, Zsolt: A digitalizáció kihívásai a civil, mindennapi felhasználó szemszögéből : Fejleszti vagy kiváltja az egyént a mesterséges intelligencia használata az oktatásban? CIVIL SZEMLE, 5/2023. ISSN 1786-3341:

http://real.mtak.hu/174919/

Kiknek szól?

Felhívásunk olyan erdélyi magyar középiskolás (XI. és XII. osztályos) tanulóknak szól, akik érdeklődnek és elmélkedni szeretnének az őket körülvevő társadalom kérdéseiről és problémáiról.

Mit várunk?

1000–1500 szó közötti terjedelmű esszéket, melyek tartalma kapcsolódik az előbbiekben megfogalmazott kérdésekhez.

A pályamunkákat a kitöltött jelentkezési űrlap kíséretében a gyongyver.veres@ubbcluj.ro címre várjuk, legkésőbb 2024. április 30-ig. Általános formázási követelmények: Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, 1.5-ös sorköz, sorkizárt igazítás.

Miért éri meg pályázni?

A díjazottak kedvezményes feltételek mellett kérhetik felvételüket a Babeș-Bolyai Tudományegyetem szociológia, antropológia vagy szociális munka szakjaira. A 8-asnál nagyobb értékelést elérő esszé feljogosítja a pályázót arra, hogy e szakokra való felvételikor ez a jegye helyettesítse az érettségi jegyét.

A verseny eredményeiről, a legjobb dolgozatokról tájékoztatót tartunk az intézet által szervezett Szociológus Napok rendezvényen, a díjazott dolgozatok pedig megjelentethetők a BBTE Magyar Szociológia Intézetének blogján.

A Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézet

Jelentkezési űrlap

Share

Accessibility Toolbar

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială