Pávai Jenő

Bio:

Pávai Jenő este profesor titular la liceul : Liceul Teoretic „Kemény Zsigmond”, Gherla, cadru didactic asociat, student doctorand. Domeniile sale de inters includ valorile tinerilor români, valorile tinerilor maghiari din Transilvania, orientările valorice la elevii de liceu.

Adresă:
Birou:

Publicații

• Mecanismele sufletești ale societății, revista Művelődés, Cluj, 2018. LXXI., 2018/10
  • Recenzie despre cartea semnată de Radó Péter intitulată Viitorul școlii, revista Művelődés Cluj, 2018. LXXI., 2018, editorialul din octombrie.
  • Învățare, școli și reevaluarea sistemelor școlare, revista Erdélyi Társadalom, XVII. Numărul, 2019/2

Proiecte

–         intervievator al cercetării intitulat Külhoni Magyar Család Körében în domeniul sociologiei;

–         intervievator în cercetarea Magyar Ifjúság Kutatás 2020 (MOZAIK 2020).

Alte activități

·        2018 mai 13: organizator al Conferinței Științifice al Elevilor în cadrul Liceului Teoretic Kemény Zsigmond, la data de 13 mai 2018;

·        din 2017 responsabil Comisia de Etică și Comisia de Disciplină la Liceul Teoretic Kemény Zsigmond;

·        organizator excursii turistice (anuale) cu elevii Liceului Teoretic Kemény Zsigmond din Gherla.