Kinga Kerekes

Bio:

Dr. Kinga Kerekes, este conferențiar universitar la Departamentul de Științe Economie și Gestiunea Afacerilor în Limba Maghiară din cadrul Facultății de Științe Economie și Gestiunea Afacerilor a Universității Babeș-Bolyai. După obținerea diplomelor universitare de inginer calculatoare (1993) și sociolog (1997), a finalizat masteratul în 2003 la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, și în 2010 a susținut teza de doctorat în economie la Facultatea de Științe Economie și Gestiunea Afacerilor. Înainte de a-și începe cariera universitară de aproape douăzeci de ani, a lucrat mai mult de un deceniu în diverse ONG-uri. Experiența practică dobândită în acest mod este utilizată în predarea disciplinelor legate de domeniile managementului resurselor umane, managementului proiectelor, managementului organizațional și dezvoltării rurale. Activitățile sale de cercetare și publicare se leagă în principal de managementul resurselor umane și dezvoltare rurală. Este membru al Comitetului Academic din Cluj-Napoca, președinte al Departamentului de Drept, Economie și Științe Sociale al Asociației Muzeului Ardelean și redactor-șef al revistei științifice Forum on Economics and Business.

Adresă:
Birou: