A kar

Településfejlesztésben alkalmazott szociológia

A képzés a település- és területfejlesztési munkában szükséges elméleti, módszertani és gyakorlati ismeretekben való elmélyülésre nyújt lehetőséget. A mesteri program a terület- és vidékfejlesztéssel kapcsolatos ismeretekben is segít elmélyülni. A hallgatók megismerkednek a helyi és regionális fejlettség  indikátoraival, a különböző nemzetközi jelentések és adatforrások értelmezésével, és bevezetést kapnak a helyi és területi fejlesztési stratégiák szerkezetének és elkészítésének rejtelmeibe. A megszerzett képesítést önkormányzatok, fejlesztési és urbanisztikai hivatalok, consulting cégek alkalmazottai hasznosíthatják. A képzésre való beíratkozásnak nem feltétele valamilyen specifikus alapjépzettség, hasznosak viszont a közgazdsági, társadalomtudományi alapismeretek.

Célok

A képzés célja hasznos ismereteket és képességeket nyújtani a település- vagy területifejlesztés területein dolgozók, vagy az e területeken elhelyezkedni óhajtók számára. A képzés keretében az alábbi ismeretek átadására kerül sor:
  • Urbanisztikai alapismeretek
  • Városfejlesztési modellek
  • Vidékfejlesztési politikák
  • Településfejlesztési jógyakorlatok
  • Lakossági felmérések
  • Regionális és területi elemzések készítése
  • Integrált fejlesztési stratégiák
  • Participatív tervezés
  • Hatásvizsgálatok
  • Helyi intézmények működése
  • Munkaerőpiac változásának törvényszerűségei

Megszerzett kompetenciák

Szakmai készségek
  • a vidék- és városfejlesztési folyamatok, valamint a helyi intézmények leírására, elemzésére és magyarázatára vonatkozó fogalmak, elméletek és módszerek alapos ismerete;
  • Szociológiai kutatások tervezése és kivitelezése magas tudományos színvonalon;
  • Kvalitatív és kvantitatív kutatásokból származó empirikus adatok elemzése és értelmezése megfelelő szociológiai módszerek és technikák alkalmazásával;
  • A társadalmi mutatókon alapuló információs rendszerekre jellemző eljárások és szoftverek kompetens használata.
  • helyi vagy regionális fejlesztési tanulmányok és stratégiák kidolgozásának és értékelésének képessége a társadalmi és a humán tőke területén.
Transzverzális készségek
  • A tanult ismeretek és módszerek különböző társadalmi kontextusokban és tevékenységekben való felhasználása;
  • Szakmai célú írásbeli és szóbeli kommunikáció idegen  nyelven is, valamint a különböző kulturális kontextusokban való hatékony munkavégzés képessége;
  • A számítógép és az új technológiák kompetens használata konkrét szakmai tevékenységekben és szakmai kommunikációs tevékenységekben;
  • Hatékony munka interdiszciplináris csoportokban

Tanult tudományágak

Kötelező tantárgyak

Kötelező gyakorlati tantárgyak

Választható tantárgyak

Lehetséges karrierlehetőségek

Vidékszociológiai elemző, városszociológiai elemző, Interkulturális kommunikációs tanácsadó, Helyi fejlesztő (promotor local), helyi kösségfejlesztési szakértő, szociológus kutatóasszisztens.

Gyors navigáció

Mit mondanak az öregdiákok