„Digital trends”

noiembrie 17, 2021 @ 2:00 pm - 5:00 pm

Tendințe actuale privind digitalizarea relațiilor sociale

Invitați:
Prof. Univ. Dr. Ileana Rotaru, Universitatea de Vest din Timișoara
Dr. Monica Barbovschi, DigiGen – University of Oslo – EU Kids Online
Irinuca Văduva, ECDL ROMANIA

Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială a UBB anunţă că în data de 17 noiembrie 2020, între orele 14.00 şi 20.00 va avea loc conferinţa online ”DIGITAL TRENDS”: TENDINȚE ACTUALE PRIVIND DIGITALIZAREA EDUCAȚIEI, RELAȚIILOR SOCIALE, FAMILIEI ȘI A TIMPULUI LIBER. Conferinţa se desfăşoară sub egida poiectului european DigiGen, coordonat de OsloMet şi finanţat de Comisia Europeană prin Horizon 2020 (www.digigen.eu). Organizatorii doresc să creeze o platformă de prezentare şi de discutare a rezultatelor recente ale unor cercetări  privind  folosirea tehnologiilor digitale în familii şi în exercitarea profesiei.

Temele conferinţei sunt:

1. Provocările digitalizării pentru copii şi tineri. Educație și familie;

2. Spaţiul virtual – mediu de viaţă şi de muncă;

3. Digitalizarea: pericole şi oportunităţi.

La conferinţă participă cercetători consacraţi ai domeniului şi doctoranzi, din mediul academic şi al ONG-urilor, cadre didactice din instituţii şcolare şi dezvoltatori de tehnologii digitale. Participanţii își doresc ca rezultatele comunicate să intre în circuitul cunoştinţelor care informează politicile sociale privind digitalizarea, pentru ca practicile din acest domeniu să devină mai sigure şi mai eficiente. Cei care doresc să urmărească lucrările conferinţei să se înscrie la linkul  https://digitizationconference.wordpress.com/inregistrare-spectatori/

Rezultatele programului DIGIGEN

noiembrie 17, 2021