A kar
Keresés
Close this search box.

Történetünk

1899

A szociológia egyetemi oktatás és kutatása, az osztrák-magyar hagyomány szerint, intézeti szempontból a jogi karokon zajlott. Az osztrák és a magyar szociológia központi személyiségei a jogi tantárgyak keretében már 1899-el kezdődően oktattak különböző társadalomtudományi tantárgyakat a Kolozsvári Egyetemen. Ehhez a kolozsvári egyetemi kőzeghez fűződik a magyar anyanyelvű szociológusok és más társadalomkutatók szakmai társaságának, a Társadalomtudományi Társaságnak a létesítése és a Huszadik Század című társadalomtudományi folyóirat megjelenése.

1921

A szociológiai oktatás Kolozsváron 1921-ben indul újra, a Kolozsvári Egyetem román tannyelven történő újraindításával. A két világháború közötti nemzedék főként a német és a francia egyetemeken formálódik, és figyelmük elsősorban a művelődésszociológiára irányult, amely ebben a hagyományban a falu és a munkáskörnyezetek szociográfiai kutatásaival állt párbeszédben. Számos kiadvány jelenik meg a kolozsvári művelődési lapokban, románul és magyar nyelven egyaránt. 

1948 után

A két világháború közötti generáció marginalizálódik és kirekesztődik (egyeseket bebörtönöznek, így Venczelt is), azonban a szociológiai kutatás nem tűnik el, hanem megjelenik egy új, világháború utáni marxista nemzedék, amely a magyar tannyelvű Bolyai Egyetem és a román tannyelvű Babeş Egyetem politikai gazdaságtan tanszékei köré csoportosul. 1959-ben a két tanszék egyesül, megerősítve a munkafolyamatokkal, a városi monográfiákkal és vidékszociológiával kapcsolatos tanulmányok hagyományát. 

1967

A szociológiának, mint tantárgynak az elismérését követően, 1967-ben a Babeş- Bolyai Tudományegyetemen Szociológia Laboratórium nyílik, amelynek keretében a kutatás és az oktatás olyan személyek körül szerveződik újra, akik e kutatási területen szakosodnak. Románia gazdasági nyitásának részeként, a műhely kutatói és oktatói nyugati egyetemeken szervezett szakmai gyakorlatokon vesznek részt, ami lehetővé teszi, hogy bekapcsolódjanak a globális gondolatáramlásba. 

1990 után
  • a Filozófia és Történelem Kar keretében újraalakul a Szociológia Tanszék, azonban ezúttal új szak létesítésével, teljes szociológia tantervvel, nem csupán szakosodásként. 1990-ben szociálismunkás-képző kollégium, majd 1991-ben szakirány jön létre a szociológia tanszék keretében. 1994-ben a szakirány önálló tanszékké válik. A két tanszék 2001-ben különálló Szociológia és Szociálismunkás-képző Karrá alakul. Ugyanakkor két külön tagozat is létrejön: a román és a magyar tagozat, külön román és magyar nyelvű szociológia, antropológia és szociális munka képzéssel. 
2001 után
  • 2002 után a Szociológia és Szociálismunkás-képző Kar számos új állást hirdet meg a képzés minőségének megerősítése és új kutatási ütemtervek bevezetése érdekében. A gazdasági visszaesés által fémjelzett 2008-as pénzügyi válság következtében az új kutatási ütemtervek tematizálják a szervezeti átalakulás ezen vetületeit, a munkapiac kérdését városi és regionális kontextusban, a társadalmi mozgalmakat, a társadalomszerkezet problémáit, a marginális csoportokat, a kulturális fogyasztást, a migrációt, a vallásról szóló tanulmányokat. 2011-el kezdődően új Humán erőforrás szak nyílik, amely gyümölcsözteti a gyári monográfiákkal 1950-ben elindított munkafolyamatokat elemző tanulmányok, valamint az 1970-es és 1980-as évek szervezeti tanulmányainak hagyományát. Ebben az időszakban a kar már három különálló intézetbe szerveződik: Szociológia, Szociálismunkás-képzés és a Magyar nyelvű Szociológia és Szociális Munka Intézet. 

Accessibility Toolbar

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială