Home Cercetare
PDF Print E-mail

CEEX 12/2006

Participare civico-politică şi responsabilizare socială pentru o guvernare democratică. Cetăţenie activă în perspectiva integrării europene

Director: conf. univ. dr. Mircea Comşa

4 aprilie 2006-1 aprilie 2008

Proiect de cercetare finanţat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, în cadrul Programului CEEX, Modulul II, Proiecte de cercetare de excelenţă pentru tineri cercetător

Echipa proiectului: Mircea COMŞA, Camil POSTELNICU, Andrei GHEORGHIŢĂ şi Cristina STĂNUŞ

Proiectul îşi propune să investigheze aprofundat un domeniu al realităţii politice româneşti, cel al participării cetăţenilor la viaţa civico-politică. Principalul obiectiv al proiectului constă în descrierea şi explicarea relaţiei dintre participarea civico-politică şi calitatea guvernării democratice locale. Pentru aceasta am pus în practică un design de cercetare complex care include o metodologie calitativă (interviu semi-structurat şi focus-grup) şi cantitativă (anchetă şi analiză de documente), concretizată în patru studii de caz la nivel de localitate. Cazurile sunt diferite din punct de vedere al tipului de localitate (urban mare versus rural) şi al participării (ridicată versus scăzută). O parte a datelor culese permit comparaţii între România şi ţările Uniunii Europene (provenite din proiecte precum Comparative Study of Electoral Systems - CSES, European Social Survey - ESS, World Values Survey - WVS şi European Values Survey – EVS), precum şi între cazul studiat şi categoria din care face parte (pe baza datelor cumulate produse în cadrul Barometrul de Opinie Publică - BOP).

Cadru teoretic

Metodologie

Lucrări de conferinţă şi publicaţii

Comşa, M., De la Statul Părinte la Părintele Becali?, în Barometrul de opinie publică - FSD, 2006, noiembrie

Comşa, M. Causes et effets de la corruption académique, Ecole franco-roumaine de méthodologie en Science Sociales, 5ème Edition, 2006, 6-9 septembre, Iaşi, Romania

Gheorghiţă, A., Lideri politici şi electorat, în Barometrul de opinie publică - FSD, 2006, noiembrie, pp. 41-52, ISSN 1582-4489

Gheorghiţă, A., "Dosariada", în Barometrul de opinie publică - FSD, 2006, noiembrie, pp. 21-25, ISSN 1582-4489

Comşa, M. , De-o fi stânga, de-o fi dreapta?, în Barometrul de opinie publică - FSD, 2006, noiembrie, ISSN 1582-4489

Comşa, M., A. Gheorghiţă, C. Postelnicu şi C. Stănuş, "Political and Civic Participation in Romania: Some Evidence from Sibiu", în Studia Universitatis Babeş-Bolyai Sociologia, în curs de publicare

Stănuş, C., "Citizens and Top-Down Initiatives to Stimulate Participation in Policy-Making in Two Romanian Cities", Warsaw East European Conference, Iulie 2008

Realizarea acestui proiect nu ar fi fost posibilă fără sprijinul oferit de colegii de la Catedra de Sociologie a Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu, studenţii de la specializarea Sociologie a Universităţii Babeş-Bolyai care au participat la tabăra de practică de la Sibiu din luna iulie 2006 şi la cea de la Cluj din iulie 2007, şi colegii sociologi şi politologi care au participat la culegerea datelor calitative (Coca Vieru, Manuel Bosâncianu, Raluca Corduneanu, Anca Maier, Theodora Mărginean,  Marinela Moldovan, Lucia Pascaru-Pag şi Sînziana Pop).

Alte date despre desfăşurarea proiectului

Date de contact:

Dr. Mircea Comşa