23 Teatrul în progres – progres în teatru

Episod produs de Marina Mironica

Muzică/sunet: KindStudios

Imagine: Pati Murg

Discuția aceasta despre teatru este încercarea mea, a noastră de înțelege starea lucrurilor, de a descâlci un pic ghemul de probleme cu care se confruntă societatea, dar mai ales comunitatea la nivel de reprezentare artistică a realității prin teatru. Sistemul pe care îl avem la momentul de față este în multe feluri dezavantajos pentru teatrele mici și companiile independente, dar nici teatrelor de stat nu le oferă prea mult spațiu de dezvoltare și inovare. În ciuda tuturor criticilor, împreună cu invitata Miruna Runcan și co-gazda Petro Ionescu am găsit și câteva motive pentru a privi cu optimism spre viitorul teatrului din România. Speranțele sunt legate de echipele tinere, de autenticitatea mișcărilor teatrale și despre restul aflați ascultând episodul.

Texte recomandate: https://revistavatra.org/2020/05/05/t…

Runcan, Miruna. “Romanian Theatre as Public Service. A Critical Perspective of the Last Decades.” Studia Universitatis Babes-Bolyai-Dramatica 63, no. 1 (2018): 227-240.