Dana Solonean

Bio:

Dana Solonean este studentă doctorandă la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai. A obținut o diplomă de licență în planificare teritorială și o diplomă de masterat în cercetare sociologică la Universitatea Babeș-Bolyai. Timp de mai mulți ani a coordonat proiecte educaționale în sectorul ONG din Polonia și Peru. În prezent este asistentă de cercetare în proiectul PRECWORK, unde studiază mobilitatea populației ca urmare a procesului de dezindustrializare. Este beneficiara mai multor burse de cercetare, cea mai recentă fiind la Universitatea din Maryland, în cadrul programului Fulbright. Este interesată de educație, guvernare și migrație. În timpul liber străbate la picior munții și pădurile țării.

Cea mai recentă publicație: Solonean D. (2023) The Romanian education reform of 1995: ideological drifts and governance in the wake of the World Bank restructuring, International Journal of Qualitative Studies in Education, Routledge.

Adresă:
Birou: